Zwrot opłat związanych z wpisem do ksiąg wieczystych

i

Autor: GettyImages Zwrot opłat za wpis hipoteki do księgi wieczystej. Do Sejmu trafiła ustawa

Nowe przepisy

Zmiany w użytkowaniu wieczystym. Ministerstwo Rozwoju przygotowuje nowe przepisy

2022-11-18 9:58

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami w użytkowaniu wieczystym. Co ciekawe, zmiany mają być korzystne dla przedsiębiorców. Jeśli proponowane przepisy weszłyby w życie już od 2023 roku, to na ich podstawie przedsiębiorcy mogliby stać się właścicielami gruntów, które mają obecnie w użytkowaniu wieczystym.

Użytkowanie wieczyste - nowe przepisy

Wszystko wskazuje na to, że od 2023 roku każda firma, która ma nieruchomość na gruncie państwa lub lokalnego samorządu będzie mogła wykupić tę ziemię na preferencyjnych zasadach. To ma zapewnić stabilne prowadzenie biznesu. Dotychczas taki przedsiębiorca nie wiedział, czy stawka za użytkowanie gruntu nagle nie wzrośnie. Co ważne, nowe przepisy mają dotyczyć też różnych organizacji, związków, obiektów sportowych, kościołów. 

- Czas na kolejne przekształcenie i eliminowanie użytkowania wieczystego na gruntach zajmowanych dziś przez przedsiębiorców oraz wszystkie inne organizacje, związki, między innymi kościoły, obiekty sportowe - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas czwartkowej konferencji prasowej. Szef MRiT podkreślił, że każdy z tych podmiotów będzie mógł złożyć wniosek o przekształcenie, a Skarb Państwa ani samorząd nie będzie mógł odmówić. W jego ocenie "propozycja jest oczekiwana przez rynek".

Zasady przekształcenia gruntu we własność

Zgodnie  z opracowywanymi właśnie przepisami wszyscy użytkownicy wieczyści mają otrzymać roszczenie o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. W przypadku gruntów Skarbu Państwa będzie możliwość wykupu jednorazowego (wykup 20 dotychczasowych opłat rocznych) albo wykupu w ratach (wykup 25 dotychczasowych opłat rocznych). Natomiast w przypadku gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego, decyzję podejmą samorządy.

- Chcielibyśmy, aby z obecnych mniej więcej 400 tysięcy użytkowników wieczystych, co najmniej połowa w 2023 roku skorzystała z tych rozwiązań - minister Waldemar Buda. Zgodnie z założeniami rządu użytkowanie wieczyste przejdzie do lamusa w ciągu dwóch lat.  

Sonda
Chciałbyś prowadzić własną firmę?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze