Marian Szołucha, gościem Huberta Biskupskiego w programie Pieniądze to nie wszystko

i

Autor: Super Express Marian Szołucha, gościem Huberta Biskupskiego w programie "Pieniądze to nie wszystko"

Znany ekonomista Marian Szołucha: Inflacja jest złem. Rząd też zawinił [TYLKO U NAS]

2022-05-11 14:05

- Jeżeli chodzi o czynniki wewnętrzne nie można niestety umywać rąk i mówić, że rząd nie zawinił - powiedział w programie "Pieniądze to nie wszystko" prof. Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego. Ekonomista w rozmowie z zastępcą redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubertem Biskupskim stwierdził, że inflacja "nie pojawia się z dnia na dzień", oraz że na inflację złożył się "cały szereg przyczyn". - Inflacja jest złem - stwierdził Szołucha.

Rząd PiS odpowiada za inflację?

- Podnoszenie podatków, zwłaszcza na początku 2021 r. to był szok dla gospodarki - powiedział prof. Marian Szołucha Instytut Prawa Gospodarczego w rozmowie z zastępcą redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubertem Biskupskim. Ekonomista stwierdził w programie "Pieniądze to nie wszystko", że to był moment, w którym "inflacja się pojawiła". - Wtedy wprowadzono, lub podnoszono kilkanaście już istniejących podatków takich jak opłata mocowa, podatek transportowy, podatek handlowy, opłata cukrowa, nawet podatek od psa i od deszczu poszedł w górę. Inflacja nie pojawia się z dnia na dzień. Na inflację złożył się cały szereg przyczyn - powiedział Szołucha.

Ekonomista dodał, że nie zgadza się z twierdzeniem, że rosnąca inflacja musi nieodłącznie towarzyszyć szybkiemu wzrostowi gospodarczemu. - Od strony teorii, jeśli ten szybki wzrost gospodarczy jest oparty na zdrowym gruncie rosnącej efektywności czynników produkcji to wtedy szybkiemu wzrostowi gospodarczemu może towarzyszyć nawet pewna deflacja - stwierdził Szołucha.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Jak zwalczyć inflację?

Jak zatem radzić sobie z galopującą inflacją? - Trzeba przestać zadłużać kraj, ale jak to zrobić jeśli potrzeby wydatkowe są bardzo duże. Trzeba ściągnąć pieniądze z rynku, zacząć prowadzić restrykcyjną politykę monetarną - powiedział ekonomista. Dodał również, że niezbędne jest podnoszenie stóp procentowych. - Trzeba podnosić je stopniowo, obserwować, co się dzieje i wtedy albo tę ścieżkę zmienić, albo dalej nią podążać. Nie ma innego wyjścia, gospodarka jest żywym organizmem - stwierdził Szołucha.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Najnowsze