Nawet gdybyśmy średnie wynagrodzenie obywatela Polski wypłacili w bankomacie, gdzie najniższym nominałem najczęściej bywa banknot 50-cio złotowy, to otrzymalibyśmy pokaźny, aczkolwiek niewiele ważący i zajmujący miejsca plik pieniędzy. Dlatego, by bardziej unaocznić nasze pensje i emerytury, postanowiliśmy sprawdzić ich realną wagę w… monetach. Tak, jak w średniowiecznej Polsce, będziemy nasze wypłaty przeliczać na grosze.
Ile waży twoja wypłata netto?
Każda złotówka z naszej wypłaty to 100 groszy. Taka ilość monet waży 164-165 gram, czyli mniej niż przeciętna kostka masła, do której zakupu musielibyśmy użyć około 700 groszy, a więc ponad kilogram monet. Jak to się ma do naszych pieniędzy, które otrzymujemy od państwa bądź pracodawcy czy zleceniodawców? Sprawdź w naszej galerii i przeczytaj nasze porównania.
Najniższa emerytura wg ZUS po waloryzacji w 2018 roku to nieco ponad 1 tys. złotych brutto. Na rękę ci emeryci otrzymują więc 878 złotych. Po zamianie świadczenia na grosze i zważeniu go, da nam to niemal 145 kg monet. Wychodzi więc na to, że najbiedniejsi emeryci dostają wypłatę, ważącą tyle co statystyczny żołnierz piechoty w pełnym uzbrojeniu (140 kg).
Minimalne wynagrodzenie w Polsce w 2018 roku to 2,1 tys. złotych brutto. Przelewy jednak, jakie otrzymują osoby zarabiające najniższą krajową wynoszą 1530 złotych. Na rękę w groszach więc najniższa krajowa to 252 kg. To prawie tyle, co największy meteoryt znaleziony w Polsce, w Poznaniu.
Średnie świadczenie emerytalne w Polsce w 2018 roku wyniosło ponad 2,3 tys. złotych brutto. Na kontach emerytów, po odliczeniu podatków, pojawia się więc 1923 złote. Gdy położymy takie świadczenie w postaci groszy na wagę, ta wskaże 317 kg. Tyle ważą jedne z największych Tygrysów.
Statystyczny Polak w 2018 roku otrzymywał wypłatę w wysokości niemal 4,9 tys. złotych brutto. Przelew jednak, który z tytułu wynagrodzenia otrzymywał, był niższy, bowiem średnia wypłata netto w naszym kraju to 3471 złotych. W groszach taka wypłata ważyć będzie 573 kg. Tyle ważyły popularne w Polsce „maluchy” czyli Fiaty 126p.
Ile zabierają ci w podatkach?
Najbiedniejsi emeryci w Polsce na podatkach tracą 152 złote, czyli 25 kg monet groszowych. Tyle średnio ważą samice popularnych wilczurów, czyli owczarków niemieckich. Gdy jednak pod uwagę weźmiemy statystycznego emeryta, to ten w podatkach co miesiąc oddaje już ponad 400 złotych, które po wymianie na groszówki ważą 66 kg. To ponad 330 kostek masła!
Zarabiający najniższą krajową w 2018 roku co miesiąc w swoich podatkach płacą 570 złotych. Zamieniamy złotówki na groszówki, kładziemy na wagę i otrzymujemy 94 kilogramy. To niemal tyle, co podczas swoich walk ważył bokser Tomasz Adamek. W przypadku średniego krajowego wynagrodzenia musimy się liczyć z zapłatą 1416 złotych. Gdy ten podatek zamienimy na grosze i położymy na wadze, otrzymamy 234 kilogramy. Statystyczny podatek Polaka waży więc tyle, co 4 opony od samochodów ciężarowych.