smutni emeryci, zus, banknoty

i

Autor: Shutterstock(2)

Emerytury w Polsce

Zrównają wiek emerytalny w Polsce? Minister: obecny dyskryminuje mężczyzn

2024-04-22 6:19

W Polsce wiek emerytalny jest inny dla kobiet niż dla mężczyzn. Panie mogą przejść na emeryturę, gdy ukończą 60. rok życia, zaś panowie, gdy ukończą 65. rok życia. Tymczasem okazuje się, że Polacy w Unii Europejskiej pod tym względem są na dość uprzywilejowanej pozycji, bo w większości krajów wspólnoty wiek emerytalny jest późniejszy i zrównany dla kobiet i mężczyzn. Czy to się w najbliższym czasie zmieni?

Wiek emerytalny w Polsce

W Polsce co jakiś czas na tapet wraca kwestia wieku emerytalnego. Rząd PiS przywrócił zasadę, że kobiety mają prawo do przejścia na emeryturę w wieku co najmniej 60 lat, a mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat. - System emerytalny jest niesprawiedliwy, a nierówny wiek emerytalny dyskryminuje mężczyzn. Z jednej strony jednak jest nierówność i dyskryminacja ze względu na wiek, z drugiej - niższe przeciętnie o 1000 zł, czasem głodowe wręcz emerytury żyjących dłużej kobiet - mówiła w rozmowie z WP Katarzyna Kotula, minister do spraw równości.

Głodowe emerytury

Jak zauważyła minister, faktycznie różnica w wieku emerytalnym zależnym od płci przekłada się na wysokość emerytury. Kobiety żyją dłużej, ale mają zwykle niższe zarobki i wiele lat swojego życia wiele z nich przeznacza na urodzenie i wychowanie dzieci, rezygnując z pracy zawodowej. To ostatecznie sprawia, że Polki muszą liczyć się z emeryturą niższą średnio o 1000 zł od Polaków. Wraz z pogarszającą się sytuacją demograficzną, kwestia emerytur będzie coraz bardziej paląca. Już pojawiają się coraz donośniejsze głosy w tej sprawie i pomysły zmian.  

Eksperci w publikacji Instytutu Badań Strukturalnych wskazują, że do 2060 roku system emerytalny w Polsce załamie się! I wówczas bardzo ważnym problemem może być nierówność w wieku emerytalnym dla kobiet i mężczyzn, co przełoży się na wysokość i tak już głodowych emerytur. Sytuacja kobiet może być dramatyczna.

Mimo wszystko Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które ma pod swoją opieką m.in. emerytów i całe rodziny, nie planuje wprowadzić żadnych zmian w wieku emerytalnym w Polsce.

Emeryci w Europie

A jak to wygląda w innych europejskich krajach? Większość państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęła ustawowy wiek emerytalny między 62. a 67. rokiem życia - a więc wynosi on około 65 lat. I zwykle jest on równy dla kobiet i mężczyzn. Jednak niewykluczone, że kraje wspólnoty będą ten wiek emerytalny z czasem wydłużać, gdyż tak jak Polska, wiele z krajów wysoko rozwiniętych boryka się z trudnościami demograficznymi i przedłużenie okresów składkowych będzie po prostu koniecznością dla zachowania stabilnego systemu emerytalnego. 

Pieniądze to nie wszystko - PiS zdemoralizował Polaków

QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL

Pytanie 1 z 16
Dokończ znane powiedzenie z czasów PRL dotyczące pracy: „Czy się stoi, czy się leży….”
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze