Senior, praca

i

Autor: Shutterstock Senior, praca

Prawa pracownika

Okres ochronny przed emeryturą 2024. Kto skorzysta? Są wyjątki

2024-04-12 5:23

W okresie ochrony przedemerytalnej pracodawca nie może zwolnić pracownika lub obniżyć mu pensji. Na takie przywileje mogą liczyć osoby zatrudnione na etacie, na podstawie umowy o pracę, zbliżające się do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jednak nie wszyscy pracownicy mogą liczyć na taką ochronę. Jakie są wyjątki?

Okres ochronny przed emeryturą. Dla kogo?

Ochrona przedemerytalna oznacza, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeśli pracownikowi (w okresie trwania zatrudnienia) brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego ( 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Przywilej dotyczy osób pracujących w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony oraz na czas określony, jeśli okres zatrudnienia, zapisany w umowie jest na tyle długi, że pracownik osiągnie w tym czasie wiek emerytalny.

Przez te 4 lata pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy za wypowiedzeniem. Trzeba pamiętać, że pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie tuż przed rozpoczęciem okresu takiej ochrony. Liczy się moment wręczenia pracownikowi wypowiedzenia a okres wypowiedzenia może już trwać w czasie rozpoczętego czasu ochrony przedemerytalnej.

Kto nie skorzysta z ochrony przedemerytalnej?

Okres ochronny przestaje obowiązywać, jeśli pracownik uzyskuje prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Pracodawca może też wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi w okresie ochrony przedemerytalnej, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

  •  wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy;
  •  stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika - dyscyplinarnie jeśli:

  •   pracownik ciężko naruszył swoje podstawowe obowiązki podstawowych obowiązków pracowniczych,
  •  pracownik popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  •  * pracownik utracił ze swojej winy uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Ważne! Ochrona przedemerytalna jest wyłączona także w sytuacji zwolnień grupowych. W takiej sytuacji pracownik także w czasie trwania ochrony może otrzymać wypowiedzenie warunków pracy i płacy.

QUIZ PRL. Pamiętasz w Wielkanoc w PRL-u?
Pytanie 1 z 10
W koszyczku świątecznym w PRL królowało:
Pieniądze to nie wszystko Jakub Wiech

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze