zus

i

Autor: Shutterstock

Składka zdrowotna

Czas tylko do 1 czerwca! Nie złożysz wniosku, nie dostaniesz zwrotu składki ZUS

2023-05-30 10:30

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że złożenie wniosku o zwrot nadpłaty z tytułu składki zdrowotnej jest uprawnieniem płatników składek, a nie obowiązkiem. Czas na podjęcie decyzji o jego podpisaniu i wysłaniu upływa 1 czerwca. Zatem trzeba się spieszyć. ZUS podaje, że już kwota kwota zwrotów nadpłaty z tytułu składki zdrowotnej, o jaką wystąpili płatnicy przekroczyła 1 mld 200 mln zł. Przedsiębiorcy przesłali już ponad 587 tys. wniosków o zwrot.

ZUS zwraca składkę zdrowotną. Kto dostaje pieniądze?

Wzrost składek ZUS - jest w tym jednak pewna pułapka. ZUS informuje, że jeżeli płatnik składek nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 1 czerwca 2023 i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku. Zatem w takiej sytuacji na zwrot trzeba będzie czekać wiele miesięcy. Zatem warto się pospieszyć i załatwić niezbędne formalności przed 1 czerwca. 

Wniosek o zwrot składki zdrowotnej ZUS - jak i gdzie złożyć?

Jak i gdzie złożyć wniosek o zwrot z tytułu składki zdrowotnej? Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. ZUS instruuje, że wniosek o zwrot na PUE jest udostępniony w widoku Dokumenty i wiadomości, sekcja Dokumenty robocze.

Przed podpisaniem i wysłaniem koniecznie jest potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunek bankowy, na który powinien być dokonany zwrot nie jest zapisany na koncie w ZUS, aby go dodać należy złożyć dokument ZUS ZBA – Informacja o numerach rachunków bankowych płatnia składek.

Sonda
Pobierasz jakieś świadczenia z ZUS-u?
Pieniądze to nie wszystko LINK4
Najnowsze