ZUS przelał w tym miesiącu emerytom dodatkowe 7 MILIARDÓW złotych!

2021-11-20 8:18
Emeryt
Autor: Shutterstock

Jak poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP, już ponad 6 miliardów emerytów i rencistów otrzymało tzw. czternastki (z czego 5 mln o pełnej wysokości). Jak dotąd łączna kwota przeznaczona na czternaste emerytury to 7 miliardów złotych. To jednak nie koniec, bo pieniądze będę wypłacane uprawnionym emerytom do końca miesiąca. Termin jej przyznania jest zależny od tego, jakiego dnia miesiąca wypłacana jest regularna emerytura lub renta świadczeniobiorcy.

Czternastki trafiają od początku listopada do emerytów

"Kolejna grupa naszych klientów otrzymała czternaste emerytury. Te dodatkowe świadczenia są wypłacane od końca października i terminowo trafiają do emerytów oraz rencistów" – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. "Czternastka" jest przyznawana z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. "Dodatkowe świadczenie trafia do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą. Otrzyma je w sumie ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości. To istotne wsparcie domowych budżetów" – dodaje profesor.

ZOBACZ Uwaga emerycie! Niższa waloryzacja [TABELE]

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Tzw. czternastka w 2021 r. wynosi 1250,88 zł brutto. Przysługuje osobom, które 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Nawet jeśli emerytura jest bez podatku, to od czternastki trzeba go odprowadzić

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej decydują się na pobieranie swoich świadczeń na konto w banku. Już ponad trzy czwarte z nich posiada i korzysta z rachunku bankowego - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze