senior

i

Autor: shutterstock senior

Świadczenia emerytalne

ZUS wypłaca zaniżone emerytury! Seniorzy stracili już miliony złotych!

2023-07-11 3:01

W marcu posłowie z partii PiS i KO wyrazili swoje zaniepokojenie sytuacją dotyczącą wypłat świadczeń przez ZUS. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ujawniło wówczas, że w okresie od 2016 do 2022 roku wydano około 17 tysięcy błędnych decyzji dotyczących wypłat świadczeń. Czy sytuacja się zmieniła?

W swoim sprawozdaniu z wykonania budżetu, NIK wskazał, że w roku 2022, podobnie jak w poprzednich latach, nadal występowały opóźnienia w wypłacaniu świadczeń oraz zaniżanie przyznawanych kwot. Instytucja podkreśliła, że w samym roku 2022 Zakład Ubezpieczeń Społecznych musiał wypłacić odsetki w wysokości 2,9 miliona złotych z powodu opóźnień w ustalaniu prawa i wypłaty świadczeń. Dodatkowo, 28 tysięcy osób otrzymało zaniżone świadczenia, co skutkowało wypłaceniem im łącznej kwoty wyrównań wynoszącej 34,9 miliona złotych.

Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, odniósł się do tej sprawy w rozmowie z "Faktem". Podkreślił, że ZUS stale pracuje nad usprawnieniem obsługi klientów. Żebrowski zaznaczył również, że liczba wyrównań z powodu błędów po stronie pracowników ZUS zmniejszyła się o ponad 11 procent w porównaniu z rokiem 2021. Według niego, opóźnienia w wypłacaniu świadczeń nie stanowią już powszechnego problemu. Dodał, że w roku 2022 do Zakładu wpłynęło 4 343 346 wniosków, a świadczenia z opóźnieniem otrzymało zaledwie 11,4 tysiąca osób, co stanowi zaledwie 0,03 procent wszystkich spraw.

Sonda
Co rząd powinien zrobić w sprawie niskich emerytur?
EKG 2023: Adam Manikowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze