Zwolnienie lekarskie

i

Autor: Photos.com Nowe uprawnienia ZUS. Zapytają twojego sąsiada, co robisz na L4!

Nowe uprawnienia ZUS. Zapytają twojego sąsiada, co robisz na L4!

2021-10-05 13:30

Od przyszłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska nowe uprawnienia. Będzie mógł szczegółowo kontrolować, jak spędzają czas ubezpieczeni, korzystający z ze zwolnienia lekarskiego. Jeśli podczas L4 pojedziemy na wakacje, albo będziemy wykonywać inne czynności nieprzystające osobom chorym, to ZUS będzie mógł żądać zwrotu zasiłku chorobowego.

Od 2022 roku ZUS będzie mógł bardziej kontrolować pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim. ZUS otrzyma prawo zbierania informacji z wielu różnych źródeł. Urzędnicy będą mogli wypytywać sąsiadów, co robiliśmy podczas L4, np. czy nie słyszeli odgłosów remontu czy przyjmowania gości. Mogą również sprawdzać w biurze podróży, czy wykupiliśmy wycieczkę, pytać operatorów komórkowych o okolice, w których do sieci logował się telefon czy sprawdzać w banku, w jakich miejscach używana była karta płatnicza. Jeśli podczas zwolnienia będziemy na wakacjach, albo będziemy wykonywać inne czynności, to ZUS będzie żądać zwrotu zasiłku chorobowego.

O nowych uprawnieniach ZUS w programie Dzień Dobry TVN mówiła adwokat Małgorzata Pisanko. - Obecnie ZUS nie ma zbyt wielu narzędzi, które pozwalają mu kontrolować osoby, przebywające na L4. Przeprowadza kontrole, ale są to najczęściej wizyty zapowiedziane - powiedziała w programie Małgorzata Pisanko,

Wyjaśniała też co zrobić, jeśli urzędnicy przyjdą do chorego bez zapowiedzi, a jego nie ma w domu . - Możemy uniknąć kary, jeśli udowodnimy, że w czasie wizyty byliśmy u lekarza lub na rehabilitacji - wyjaśniła specjalistka. Osoby, do których zwróci się pracownik ZUS-u z pytaniem o stan zdrowia sąsiada, mają obowiązek porozmawiać z nim i udzielić mu odpowiedzi na pytania. Informacje te nie będą anonimowe i osoba, której dotyczą będzie miała do nich dostęp.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów! ZUS wysyła wyższe emerytury

W sytuacji, gdy ZUS zdecyduje się nas przesłuchać w sprawie sąsiada, który przebywał lub przebywa na zwolnieniu, zostaniemy wcześniej poinformowani o miejscu i dacie przesłuchanie. Na przesłuchaniu obecna będzie także osoba, której sprawa dotyczy. Mecenas wyjaśniła też, że nawet jeśli urząd uzna, że niesłusznie pobieraliśmy świadczenie i możemy wrócić do pracy, to mamy 30 dni na złożenie odwołania i zgłoszenie sprawy do sądu.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?
Sonda
Korzystasz z usług cyfrowych ZUS?
Najnowsze