W środę zużyliśmy rekordową ilość prądu

2017-06-29 15:11

W środę 24 czerwca padł rekord zużycia prądu. O godz. 13.30 potrzebowaliśmy aż 22 833 MW. Zapotrzebowanie na moc w systemie energetycznym latem jeszcze nigdy w historii nie było tak duże – podała „Rzeczpospolita".

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej", rekordowe zużycie prądu to efekt początku fali upałów, przed którą ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Największe zapotrzebowanie na moc w tzw. sezonie letnim – na poziomie 22 750 MW, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zanotowały poprzednio 24 czerwca 2016 r.

Sprawdź także: Poznań wybrał spółkę Enea

Przyczyną rosnącego zużycia energii w okresie wakacyjnym jest upowszechnianie się klimatyzatorów – nie tylko w biurach, lecz także w mieszkaniach. Jak ostrzega dziennik, w razie długotrwałych upałów i suszy może to doprowadzić do problemów, ponieważ polskie elektrownie są w większości opalane węglem, przez co potrzebują ogromnych ilości wody do chłodzenia. Dodatkowym zagrożeniem jest ich awaryjność.

Czytaj też: Liczniki energii przekłamują odczyty. Szokujące odkrycie naukowców

Zdaniem ekspertów cytowanych przez „Rzepę" PSE dysponują w tym roku większą liczbą narzędzi interwencyjnych, uruchamianych w razie potrzeby, w związku z tym są lepiej przygotowane do bilansowania. Mimo wszystko jeszcze tego lata możemy spodziewa się kolejnych rekordów zapotrzebowania na moc.

Źródło: „Rzeczpospolita"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze