urząd skarbowy podatki fiskus

i

Autor: Andrzej Bęben Skarbówka sprawdzi stan Twojego konta! Zmiany w przepisach już 1 lipca

Nawet 700 zł

Zwrot podatku dla emerytów. Kto go dostanie? Czy trzeba złożyć wniosek?

Galopująca inflacja i gwałtowny wzrost cen powodują, że koszty życia są coraz wyższe. Dlatego każdemu przydadzą się dodatkowe pieniądze. W szczególnie trudnej sytuacji są dzisiaj polscy emeryci. Na szczęście w roku 2023 mogą oni liczyć na zwrot podatku dochodowego za rok 2022. Zwrot podatku dla emerytów to konsekwencja obniżenia stawek podatkowych z 17 na 12 proc., które wprowadziła reforma podatków tzw. Polski Ład. Kto dostanie zwrot i co trzeba zrobić, by Urząd Skarbowy zwrócił nam pieniądze?

Obniżka PIT dla emerytów z 17 do 12 proc.

Od lipca 2022 r. obowiązuje zmiana stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli tzw. PIT. Wysokość podatku obniżono z 17 do 12 proc. Dzięki temu od lipca emeryci i renciści, którzy płacili podatek dochodowy od swojej emerytury lub renty, pobierają wyższe świadczenia Jednak niższa stawka PIT obowiązuje wstecz – od 1 stycznia 2022 r. Stąd nadpłata podatku dochodowego za miesiące od stycznia do czerwca 2022 r. włącznie. Obniżka podatku dotyczy nie tylko emerytów i rencistów, ale wszystkich osób płacących podatek według skali podatkowej.

Zwrot podatku dla emerytów. Kto dostanie?

W 2023 r. na zwrot podatku mogą liczyć ci emeryci, którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 2500. zł brutto. Dlaczego? Emeryci, którzy pobierają świadczenie w niższej wysokości, są zgodnie z ustawą zwolnieni z obowiązku opłacania podatku dochodowego. Osobom pobierającym świadczenia poniżej 2500 zł brutto, Urząd Skarbowy nie zwróci zatem pieniędzy.

Czy emeryci dostaną zwrot podatku za 2022? Ile będzie wynosić?

Wysokość zwrotu nadpłaty podatku dochodowego zależy od wysokości emerytury. Przykładowo, jeśli na co miesiąc świadczeniobiorca (emeryt bądź rencista) pobiera 2600 zł brutto, to zwrot wyniesie 30 zł. Każde 100 zł emerytury więcej, to kolejne 30 zł zwrotu nadpłaconego podatku. Dlatego jeśli świadczenie emerytalne wynosi 5000 zł brutto, to urząd skarbowy zwróci emerytowi nawet 700 zł.

Kiedy zwrot podatku dla emerytów? Ile się czeka na pieniądze? Nie z ZUS, a z Urzędu Skarbowego

Urząd skarbowy będzie zwracał nadpłacony podatek dopiero po złożeniu rozliczeń rocznych za 2022 r. W tym roku, tj. 2023 r. termin ostatecznego złożenia deklaracji podatkowych przez podatników, w tym emerytów i rencistów, upływa 2 maja.

Zwrot podatku wynikającego ze zmiany stawki podatkowej najprawdopodobniej nastąpi do końca lipca 2023 roku. Zgodnie z ustawą organy skarbowe mają obowiązek rozliczyć zeznanie podatkowe do 3 miesięcy od daty złożenia. Ile czasu ma Urząd Skarbowy na zwrot podatku? Jeśli jednak rozliczymy się przez internet, urząd będzie miał tylko 45 dni na to, by przelać nam należne pieniądze.

Czy należy składać wniosek o zwrot podatku?

Urząd Skarbowy automatycznie wypłaci zwrot podatku każdemu, kogo emerytura wynosi więcej niż 2500 zł brutto. Nie ma konieczności, ani obowiązku składania dodatkowych wniosków czy innych dokumentów.

Sonda
Czy czekasz na zwrot podatku za 2022 rok?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze