SuperBiz nowoczesne technologie Będą szukać wody na Księżycu

Będą szukać wody na Księżycu

12.08.2016, godz. 10:59
Będą szukać wody na Księżycu
foto: SHUTTERSTOCK

Polsko-niemieckie konsorcjum (właściciel PZL Świdnik), Leonardo-Finmeccanica, zbuduje i wyśle na księżyc sondę, której zadaniem będzie znalezienie wody na księżycu.

Koncern Leonardo-Finmeccanica podpisał umowę partnerstwa z Europejską Agencją Kosmiczną oraz rosyjską Federalną Agencją Kosmiczną Roscosmos na budowę zautomatyzowanego wiertła oraz narzędzi do poszukiwania wody i surowców na księżycu. Materiały będą pobierane i badane na pokładowym laboratorium sondy, która zostanie wysłana na księżyc. W przyszłości odkrycia mogą zostać wykorzystane do budowy bazy kosmicznej na księżycu.

W ciągu najbliższych dwóch lat konsorcjum zaprojektuje, wybuduje i przetestuje prototypowe urządzenie, które będzie nadawało się do integracji z przestrzenią kosmiczną, PROSPECT (ang. Package for Resource Observation, in-Situ analysis and Prospecting for Exploration Commercial exploitation and Transportation). Będzie to sonda wyposażona w wiertło i laboratorium. Projekt otrzyma wsparcie merytoryczne od Otwartego Uniwersytetu.

Przeczytaj również: Przemysł kosmiczny otwiera się przed Polakami! [WYWIAD]

Sonda ma ważyć ok. 1 tony i już w 2021 r. powinna wylądować na księżycu. Będzie w stanie pracować na głębokości 2 m w warunkach skrajnej próżni, w temperaturze do -170 stopni Celsjusza. Podobne warunki panują na południowym biegunie księżyca i właśnie one będą symulowane podczas fazy testowej.

- Ta umowa, który wynika z naszego doświadczenia w budowie podobnych systemów na potrzeby misji Rosetta i ExoMars, wzmacnia naszą pozycję światowego lidera w wierceniu kosmicznym i urządzeniach do pobierania próbek. Są to najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne instrumenty, w pełni wyrażające wynalazczość, od której pochodzi nowa nazwa naszej firmy Leonardo – mówi w komunikacie Mauro Moretti, CEO i dyrektor generalny Leonardo (cyt. za wnp.pl).

Technologie Leonardo znajdują zastosowanie w sondach do badania środowiska kosmicznego, do których należą Rosetta, Juno, JUICE czy Cassini, w sondzie LISA Pathfinder pozwalającej na studiowanie fal grawitacyjnych czy w misji ExoMars, w ramach której poszukiwane są ślady życia na Marsie.

Źródła: wnp.pl, telewizjarepublika.pl, theengineer.co.uk

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: