SuperBiz nowoczesne technologie Dowód osobisty i prawo jazdy w komórce już w 2017 roku

Dowód osobisty i prawo jazdy w komórce już w 2017 roku

22.11.2016, godz. 09:59
Telefon komórkowy
foto: EAST NEWS

Brzmi trochę nieprawdopodobnie, ale Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że to plan, który uda się zrealizować. Chodzi program mDokumenty, w ramach którego już w przyszłym roku nasze dowody osobiste oraz prawa jazdy będziemy mieć w komórkach.

Podczas specjalnej konferencji prasowej Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w maju 2017 roku wystartuje program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego, a pod koniec czerwca tego samego roku nastąpi „pełna produkcyjna dostępność” tej usługi elektronicznej.

Czytaj również: Do czego wykorzystujemy nowe technologie

Drugi etap, obejmujący mobilne prawo jazdy, ruszy w październiku 2017 r., a trzeci, dotyczący dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz ubezpieczeń OC, ministerstwo zaplanowało na koniec 2017 r. Później resort zamierza wprowadzić do obsługi za pomocą systemu mobilnego pozostałe dokumenty najczęściej wykorzystywane w życiu codziennym.

Ministerstwo tłumaczy, że nie będą to usługi obowiązkowe – każdy z nas nadal będzie mógł używać dokumentów tradycyjnych. Podczas konferencjia przedstawiciele resortu zapewniali także, że system będzie całkowicie bezpieczny; ma działać zarówno na smartfonach, jak i starszych urządzeniach. Dodatkowo, w razie rozładowania się telefonu komórkowego przewidziano zapasową procedurę weryfikacji użytkownika.

Źródło: polskieradio.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: