SuperBiz nowoczesne technologie Rakieta Falcon 9 Elona Muska poleciała w kosmos [ZDJĘCIA]

Rakieta Falcon 9 Elona Muska poleciała w kosmos [ZDJĘCIA]

20.02.2017, godz. 12:17
Start rakiety Falcon 9 z przylądka Canaveral
foto: Flickr SpaceX

Miliarder Elon Musk spełnia swoją zapowiedź dotyczącą kolonizacji Marsa. Pierwszy krok ku temu wykonał w niedzielę, kiedy rakieta Falcon 9 jego firmy SpaceX, z powodzeniem wystartowała z przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta wyniosła na orbitę okołoziemską statek towarowy, który ma dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Pierwotnie start Falcon 9 był zaplanowany na sobotę, jednak odwołano go na kilkanaście sekund przed wyznaczonym czasem z powodu problemów ze wspomagającym silnikiem rakietowym.

Zobacz również: Kolorowy ekran, aparat i złącze USB-C. Zobacz koncept nowej Nokii 3310

Niedzielny start przebiegł pomyślnie. Rakieta została wystrzelona o godz. 9.39 czasu miejscowego (godz. 15.39 w Polsce) i niecałe dwie minuty później osiągnęła orbitę okołoziemską. Falcon 9 wyniosła w kosmos statek towarowy z ważącym ok. 2,5 tony ładunkiem złożonym z zapasów i materiałów do badań dla astronautów na ISS.

Falcon 9 to także pierwsza rakieta SpaceX wystrzelona w kosmos, odkąd we wrześniu ub. roku inna należąca do tej firmy rakieta wybuchła podczas rutynowej próby.

Czytaj też: Wszczepili pracownikom mikrochipy. Mają zastąpić karty identyfikacyjne w pracy

Amerykańska agencja kosmiczna NASA, która zatrudniła SpaceX do obsługiwania lotów towarowych na ISS, monitorowała start, by dowiedzieć się więcej o działaniu tej firmy, nim pozwoli jej na transportowania na ISS astronautów.


 

Źródło: TVN24 BiŚ, wnp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: