SuperBiz opinie Ile banki zarobiły na kredytach walutowych? Według KNF 20 mld złotych

Ile banki zarobiły na kredytach walutowych? Według KNF 20 mld złotych

20.04.2016, godz. 17:13
Ile banki zarobiły na kredytach?
Ile banki zarobiły na kredytach? foto: SHUTTERSTOCK

Na prośbę Andrzeja Dudy Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport dotyczących zarobków banków, które udzielały kredytów walutowych. Z wyliczeń KNF wynika, że w ciągu ok. 15 lat do bankowych sejfów wpłynęło 20 mld zł z tytułu kredytów hipotecznych w obcej walucie.

Z uwagi falę dyskusji związanej z kredytami we frankach oraz protesty samych frankowiczów, Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Komisji Nadzoru Finansowego z prośbą o dodatkowe wyliczenia. Jak podaje KNF, w latach 2000 – 2015 banki zarobiły 12,9 mld zł z tytułu odsetek od kredytów walutowych. Dodatkowe 1,6 mld zł zasiliło ich budżety dzięki pobieranym prowizjom. 5,5 mld zł wyniosły przychody osiągnięte dzięki spreadom walutowym (różnicy między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty). Daje to łącznie 20 mld złotych.

3,6 mld zł banki musiały przeznaczyć na rezerwy pozwalające pokryć koszty kredytów niespłacanych w terminie. Nawet, jeżeli odejmiemy tę kwotę, w kieszeni instytucji finansowych zostaje16,4 mld złotych.

Przeczytaj również: Bardzo słabe wyniki polskiej gospodarki. To epizod czy początek nowego trendu?

Na początku kwietnia Kancelaria Prezydenta powołała zespół ekspertów, który pracuje nad ustawą mającą na celu „uwolnienie" frankowiczów. Przygotowywane przepisy o restrukturyzacji kredytów walutowych z jednej strony mają złagodzić skutki spowodowane wzrostem kursu franka, a z drugiej strony – zapewnić bezpieczeństwo finansowe Polski.

Nasuwa się pytanie, na co ostatecznie mogą liczyć frankowicze? Część polityków, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, jest zdania, że przewalutowanie należy przeprowadzić – pytanie tylko, jak. Oczywiście najbardziej zależy na tym kredytobiorcom, który zadłużyli się w szwajcarskiej walucie, kiedy kurs franka był dla nich wyjątkowo korzystny. Jednak takie posunięcie może być brzemienne w skutkach. Najbardziej czarne scenariusze zakładają, że doprowadzi do bankructwa kilka instytucji finansowych.

Komisja Nadzoru Finansowego zapytała więc banki o to, co sądzą na temat przewalutowania. KNF wziął pod uwagę cztery różne warianty zmian. Jak nie trudno się domyśleć, padały skrajnie pesymistyczne odpowiedzi. „Obciążenie banków w następstwie restrukturyzacji kredytów/ pożyczek objętych projektem ustawy w zależności od wariantu i scenariusza tworzy wysoki koszt dla banków" – oceniła Komisja po zakończeniu badania.

Może zainteresować cię także: Parlamentarzyści nie oddali swoich emerytur. Dla niektórych to dodatkowe 8 tys. zł do pensji

W zależności od tego, który scenariusz wybierzemy, koszty przewalutowania kredytów we frankach wyniosłyby od 56,2 mld zł do 67,2 mld zł – utrzymuje KNF. Jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się sytuacja, w której instytucje finansowe musiałyby zapłacić 66,9 mld złotych. W porównaniu z danymi KNF, „optymistyczne" są wyliczenia banku centralnego, który oszacował koszt przewalutowania kredytów na 44 mld złotych. Należy jednak podkreślić, że zdaniem Narodowego Banku Polski aż 70 proc. instytucji finansowych w naszym kraju może być na minusie wskutek zmiany waluty frankowych kredytów.

Przedstawiony przez prezydenta projekt ustawy „o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki" stanowi próbę realizacji wyborczych obietnic. Zakłada on pomoc udzieloną osobom prywatnym, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we franku, wyklucza jednak osoby prawne, które wzięły kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej.

Źródła: knf.gov.pl, npb.pl, tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: