SuperBiz opinie Masz dosyć swojej branży? Sprawdź, jak zmienić ścieżkę kariery

Masz dosyć swojej branży? Sprawdź, jak zmienić ścieżkę kariery

06.11.2016, godz. 16:02
Jak zmienić branżę
foto: SHUTTERSTOCK

Odczuwasz spadek nastroju na myśl, że jutro znów musisz iść do pracy? Wykonywane obowiązki przestały sprawiać Ci satysfakcję? Nie widzisz dla siebie przyszłości w obecnej branży? Jeśli odpowiedziałeś „tak" na te trzy pytania, to znak, że najwyższy czas na przełomowe zmiany. Znalezienie pracy w innym sektorze jest dużo trudniejsze, ale jest możliwe. Trzeba się do tego tylko odpowiednio przygotować. Zapytaliśmy ekspertów, jak to zrobić?

Mało kto ma szczęście lubić swoją pracę na tyle, aby z zapałem wyczekiwać kolejnego dnia w firmie i codziennie cieszyć się z nowych wyzwań. Wiele osób uskarża się raczej na swoje zajęcie zawodowe i traktuje je jako przykry obowiązek.
Przeciętnie spędzamy w pracy osiem godzin dziennie, co daje ponad 2 110 godzin w roku, a na emeryturę przechodzimy po ok. 40 latach pracy. Oznacza to, że w ciągu całego życia pracujemy blisko 85 tys. godzin. Warto zastanowić się czy chcemy przeznaczać ten czas na coś, czego nie lubimy?

Sprawdź także: Nie wiesz, którą ofertę pracy wybrać? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę

„Jedyną stałą rzeczą jest zmiana" – ta sentencja, mimo że po raz pierwszy wypowiedział ją ok. 500 lat przed nasza erą Heraklit z Efezu, jest dziś wciąż aktualna. Według współczesnych teorii rynku pracy dorosły człowiek będzie zmieniał zawód co najmniej cztery razy w ciągu swojego życia.

Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę
Podstawą do przebranżowienia jest dobre przygotowanie do tego procesu. Warto zaplanować swoje działania i nie podejmować pochopnych decyzji.
– Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Nie rzucaj pracy z dnia na dzień, nawet jeśli nie sprawia Ci przyjemności i postanowiłeś zmienić swoją karierę o 180 stopni. Zapewnisz sobie w ten sposób „parasol bezpieczeństwa". Po pierwsze masz środki finansowe, by się utrzymać, po drugie kontakt z ludźmi i poczucie sprawczości – podpowiada Joanna Krzykanowska, założycielka agencji KreatorzyKariery.pl.

Myśl perspektywicznie
Od czego zacząć przygotowania do zmiany? Przede wszystkim musisz określić swój cel zawodowy – branżę, w której chcesz się dalej realizować. Jak to zrobić?
– Warto wybrać taką branżę, która dobrze prognozuje na przyszłość. Mam tutaj na myśli z jednej strony trendy rynkowe i szukanie czegoś na co jest i będzie zapotrzebowanie. Z drugiej – naszą sytuację osobistą – radzi Bartosz Struzik z serwisu MonsterPolska.pl. – Wyobraźmy sobie siebie w danym zawodzie za 10, 20 czy 30 lat. Czy taka praca będzie dawała nam satysfakcję? Czy będziemy mieli perspektywy rozwoju?

Czytaj też: 8 elementów skutecznych poszukiwań pracy

Istotnym elementem, na który zwraca uwagę ekspert jest także fakt, jak ten nowy zawód będzie wpisywał się w nasze życie prywatne, rodzinne.
– Jeżeli na przykład myślimy o zmianie zawodu w wyniku wypalenia i poczucia, że nasza praca jest zbyt absorbująca, to zwróćmy uwagę, aby nowa profesja nie była przejściem z deszczu pod rynnę – tłumaczy Struzik.

Przeanalizuj swoje kompetencje i doświadczenie
Gdy wiesz już, w jakiej branży chcesz pracować, następnym krokiem powinno być przeanalizowanie swoich kompetencji i doświadczenia na określonym stanowisku.
– Dokonaj swoistej analizy SWOT. Porozmawiaj z ludźmi, którzy pracują w interesującym cię sektorze, na interesującym stanowisku. Zapytaj, jakie są wobec nich wymagania pracodawcy, jakie kwalifikacje są najcenniejsze, na czym polega ich codzienna praca, jakie są „za i przeciw" – zaleca Joanna Krzykanowska. – To może być dla ciebie nieocenione źródło wiedzy, jakiej nie znajdziesz w ofertach pracy. Poza tym zyskasz informacje na temat brakującego wykształcenia, doświadczenia.

Czas działać
Po okresie przygotowań, przychodzi czas na działanie.
– Jeśli nie masz wymaganej wiedzy, poszukaj kursów, studiów, które pozwolą ją uzupełnić. Jeśli nie masz wymaganego doświadczenia, możesz je zdobyć poprzez wolontariat, pracę na część etatu – proponuje Joanna Krzykanowska.
Coach ICC Ewa Kawecka ostrzega, że o ile kwestia uzupełnienia wymaganej edukacji jest w miarę jasna, o tyle to sprawa doświadczenia jest dość skomplikowana, bo wymaga pomyślenia o sobie w trochę inny sposób.

Zobacz również: Chcesz dostać pracę? Unikaj tych zwrotów w CV

– Trzeba przede wszystkim zastanowić się, jakie mamy uniwersalne kompetencje, ważne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy w nowej branży, np. umiejętności organizacyjne, zdolność budowania i podtrzymywania relacji, oraz je wyeksponować zarówno w CV, jak i podczas rozmowy rekrutacyjnej – podkreśla ekspertka.
Właścicielka firmy AW Coaching Anna Witkiewicz zaleca pomyśleć z kolei, w jakich innych branżach nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe i posiadane kompetencje mogą być atutem.
– Są przecież zawody, które bazują na podobnych umiejętnościach. Wówczas zmiana będzie bardziej płynna – zaznacza coach.

Początki mogą być trudne
Im nowa branża jest mniej odległa od tej, w której aktualnie pracujemy, tym łatwiej będzie nam do niej przejść.
– Jeśli chcemy zacząć pracę w zupełnie innym zawodzie, łączy się to z koniecznością zdobycia nowych umiejętności, uprawnień i budowania swojej pozycji zawodowej zupełnie od początku. Wiąże się to więc z kosztami, a przejściowo może się też wiązać z niższymi zarobkami. Zanim się więc zdecydujemy na taki ruch, powinniśmy się mocno zastanowić, czy możemy sobie na to pozwolić – sugeruje Anna Witkiewicz.
– Jeśli chcesz się przebranżowić i całkowicie zmienić ścieżkę kariery nie oczekuj, że pracodawca zatrudni Cię na stanowisku menadżerskim, bo takowe obecnie piastujesz. Czasami trzeba zejść o kilka szczebli niżej, by zrealizować swój cel i marzenie o nowej roli zawodowej – dodaje Joanna Krzykanowska.

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: