SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jak założyć sklep internetowy bez miejsca na magazyn?

Jak założyć sklep internetowy bez miejsca na magazyn?

02.07.2017, godz. 12:00
Prawa konsumentów kupujących przez internet
foto: SHUTTERSTOCK

Zastanawiasz się nad otwarciem sklepu internetowego, ale nie masz wolnej przestrzeni pod magazyn? Pomocny może się okazać dropshipping. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku lub sprzedają wielkogabarytowe towary.

W modelu dropshippingu za przechowywanie i wysyłkę produktów odpowiada producent lub właściciel hurtowni, a nie sprzedawca. Gdy klient zakupi dany produkt online, jego zamówienie zostaje przekierowane do partnera. Dropshipping to ciekawa alternatywa dla start-upów, ale również sklepów, które chciałyby rozbudować ofertę, a posiadają ograniczoną powierzchnię magazynową.

- Z roku na rok obserwujemy duży wzrost zainteresowania prowadzeniem sklepu internetowego w modelu dropshippingu. Czynników, które temu sprzyjają, jest kilka – mówi Superbiz.pl Tomasz Cincio, dyrektor marketingu i sprzedaży RedCart.pl. – Pierwszy, a zarazem najważniejszy, to niski koszt uruchomienia sprzedaży internetowej. Przypomnę, że dropshipping to w dużym skrócie model współpracy między sklepem internetowym a hurtownią lub producentem, w którym cały proces logistyczny związany z magazynowaniem i realizacją zamówienia – w tym pakowaniem towaru i wysyłką do klienta, – zostaje przeniesiony na dostawcę. Sklep zatowarowuje się więc tylko wirtualnie, co jest możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Dla osoby rozpoczynającej sprzedaż internetową to ogromna oszczędność i znaczne zmniejszenie kosztów początkowych – wyjaśnia Tomasz Cincio.

ZOBACZ: Robisz zakupy za granicą? Rozwiąż spór ze sprzedawcą na platformie ODR

Z punktu widzenia kupującego miejsce, z którego wychodzi przesyłka, nie ma większego znaczenia, liczy się natomiast czas dostawy. W zależności od dostawcy, opłaty za usługę dropshippingu zaczynają się już od 50 zł miesięcznie.

Sprzedawca nie musi poświęcać czasu na wysyłkę, za to może skoncentrować swoje wysiłki na maksymalizacji zysków. Ma czas na promocję, akcje marketingowe czy usprawnienie obsługi klienta. Może nawet poszerzyć swoją działalność i prowadzić jednocześnie różne sklepy internetowe.

PATRZ: Zwrot towaru. Wszystko, co musisz wiedzieć o reklamacji i rękojmi

- W dropshippingu leży cała istota handlu internetowego. Sklep, który korzysta z usług hurtowni, działa niemal wyłącznie wirtualnie i skupia się na zwiększaniu sprzedaży. Rzeczywista obsługa zamówienia odbywa się poza e-sklepem – tłumaczy Tomasz Tybon, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Dreamcommerce, dostawcy oprogramowania dla sklepów internetowych Shoper.

Nawet, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, dropshipping dostarcza narzędzia, dzięki którym będziesz w stanie rozwijać własny biznes. Dzięki opcji dropshippingu prowadzenie sklepu internetowego możesz także potraktować jako pracę dodatkową. Niektórzy sprzedawcy zaoszczędzony na wysyłce czas przeznaczają na pracę na pół etatu, inni – na poszerzanie działalności firmy.

CZYTAJ: Dlaczego prezenty na Mikołajki i Święta lepiej kupować przez internet?

- Dużym plusem jest to, że zarządzaniem sklepem internetowym w modelu dropshippingowym może zajmować się jedna osoba. Duża część zadań przekazana zostaje dostawcy produktów. To właśnie z uwagi na ten fakt rozwiązanie to jest tak bardzo popularne i często wybierane przez osoby pracujące, które poszukują dodatkowego źródła przychodu – ocenia Tomasz Cincio.– Dropshipping to także duża elastyczność w obszarze profilu działalności sklepu internetowego. W trakcie prowadzenia sprzedaży internetowej możliwe jest bardzo łatwe rozszerzanie asortymentu poprzez wprowadzanie kolejnych produktów do sprzedaży, a nawet całkowite przebranżowienie e-biznesu – dodaje.

E-sklep, który działa w modelu dropshippingu, czerpie zyski z różnicy między ceną hurtową a ceną detaliczną. Wbrew pozorom, na opłatę pośrednika może pozwolić sobie każdy, ponieważ rachunek w hurtowni należy uregulować dopiero po tym, jak wpłynie zapłata od klienta. Sprzedawca nie musi więc martwić się o to, czy produkty będą zalegać mu na półkach. Wie, że będzie miał z czego opłacić partnera. To automatycznie eliminuje barierę wejścia do branży handlowej dla początkujących sprzedawców. Ponadto, jeżeli nie ufasz swojej intuicji, możesz zdać się na doświadczenie innych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE: Robisz zakupy przez Internet? Poznaj prawa e-konsumenta

- Kolejna sprawa to dylemat każdego początkującego sprzedawcy „co sprzedawać w sklepie internetowym"? W ramach dropshippingu, jaki oferujemy np. w RedCart, właściciel sklepu ma do wyboru setki tysięcy gotowych produktów z rozmaitych branż, które w prosty sposób może dodać do swojego sklepu internetowego. Wystarczy ustalić wysokość marży, która będzie zarobkiem właściciela sklepu i można w krótkim czasie rozpocząć sprzedaż internetową dowolnych produktów. Stale monitorujemy preferencje zakupowe Internautów, dlatego do współpracy wybierane są hurtownie oferujące produkty z dużym potencjałem sprzedażowym. Dzięki temu wzrasta szansa osiągnięcia sukcesu e-biznesu – przekonuje Tomasz Cincio.

Dropshipping to bardzo popularny model sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Korzysta z niego wiele firm aktywnych na Amazon.com czy Zappos.com. Po tego rodzaju rozwiązanie sięgają właściciele sklepów meblarskich, z elektroniką, zabawkami czy artykułami biurowymi. Niektórzy przedsiębiorcy mają obawy związane z wydłużonym czasem dostawy w modelu dropshippingu. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze są one uzasadnione. Zatrudniająca wielu pracowników hurtownia może mieć tę przewagę nad małym sklepem, że towar zostanie wysłany szybciej.

- Receptą na dobrą współpracę sklepu z partnerem jest kilka elementów: wybór hurtowni czy wyspecjalizowanego dostawcy, który oferuje dopasowany do profilu sklepu, szeroki asortyment, cały czas go rozbudowuje i sprawnie realizuje zamówienia. W tym celu powinien on pozwalać na integrację z systemem sklepowym oraz aktualizować stany magazynowe przynajmniej co kilka godzin – uważa Tomasz Tybon z platformy Shoper. – Podsumowując, w przypadku dropshippingu ryzyko niepowodzenia biznesu internetowego zostało mocno zminimalizowane. Odpada szereg problemów, jak np. ten, że pozostaniemy z towarem, który się nie sprzedał – konstatuje Tomasz Cincio.

Źródła: RedCart.pl, Shoper, mat. pras., mat. własne

tagi: dropshipping
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: