SuperBiz wiadomości Ruszają wypłaty 500 plus dla 18-latków. Pieniądze trzeba wydać na kulturę

Ruszają wypłaty 500 plus dla 18-latków. Pieniądze trzeba wydać na kulturę

14.09.2016, godz. 09:50
Sprzedaż plików z muzyką
Sprzedaż plików z muzyką foto: SHUTTERSTOCK

Od jutra (15.09.) mieszkańcy Włoch kończący w tym roku 18 lat mogą odbierać przyznane przez rząd bony w wysokości 500 euro. Za tę kwotę można kupić książki, komputer, tablet, bilety na koncert, do teatru i do kina. Można też przeznaczyć na kulturę dostępną w internecie: muzykę i filmy na płatnych portalach.

Również w sieci 18-latkowie muszą załatwić wszystkie formalności, aby dostać specjalną elektroniczną kartę płatniczą. W tym celu uruchomiono aplikację o nazwie „18app”, gdzie trzeba zarejestrować się i przejść przez kilka etapów identyfikacji.

Wpływ na to, gdzie można będzie wykorzystać karty będą mieli handlowcy oferujące artykuły, które można kupić za przyznany bon – muszą oni zadeklarować gotowość do przystąpienia do tej inicjatywy. Na wydanie całej sumy 500 euro młodzi ludzie mają czas do końca przyszłego roku.

Czytaj również: 500+: Czy polscy emigranci wyłudzają pieniądze na dzieci?

Uprawnionych do takiej karty jest 576 tysięcy osób urodzonych w 1998 r. (również mieszkający na terenie Włoch 18-latkowie z innych krajów UE oraz imigranci spoza UE, którzy posiadają stale zameldowanie i prawo pobytu).

Z budżetu państwa przeznaczono łącznie na ten cel 290 milionów euro.

Źródło: PAP, oprac. MK


Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: