SuperBiz wiadomości Ile państwo zarabia na Lotto?

Ile państwo zarabia na Lotto?

15.03.2017, godz. 12:37
Oszuści podszywają się pod Lotto na Facebooku
foto: Materiały prasowe

Emocje graczy do czerwoności rozpaliła informacja, że w Lotto już w najbliższy czwartek 16 marca można wygrać aż 35 mln zł. To ogromne pieniądze, ale warto zaznaczyć, że to nic, ile na hazardzie zarabia nasze państwo.

Popularną loterią Lotto (dawniej Duży Lotek) zarządza Totalizator Sportowy. Jest to spółka, w której Skarb Państwa ma sto proc. udziałów, będąc tym samym jej jedynym właścicielem. I tak kręci się to już od ponad 60 lat. W tym czasie Totalizator dorobił się w całym kraju aż 16 tys. kolektur, które przynoszą niebagatelne zyski. Na stronie Totalizatora najnowsze dane dotyczą roku 2015. Według nich spółka na czysto zarobiła ponad 283 mln zł, a jej przychód ze sprzedaży produktów wyniósł 4,3 mld zł!

ZOBACZ TEŻ: Lotto. Te liczby najczęściej zapewniają wygraną

Różnica między przychodem a dochodem jest ogromna. Co stało się więc z ponad 4 mld zł? Część na pewno poszła na wynagrodzenia dla pracowników i zleceniobiorców, których Totalizator ma, łącznie, ok. 2,6 tys. Z czegoś trzeba też finansować rozwój i innowacje, które mają zmierzać do wyprzedzenia potrzeb rynku loteryjnego – jak zaznacza sam Totalizator. Nadrzędnym zadaniem spółki, realizowanym dzięki graczom, jest jednak finansowanie polskiego sportu i kultury, na co rocznie zarządca Lotto przeznacza setki milionów złotych.

Totalizator ma prawny obowiązek przekazywania systematycznego wsparcia trzem funduszom - Promocji Kultury, Promocji Kultury Fizycznej oraz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Z każdej złotówki wydanej przez gracza Lotto 19 gr przeznaczanych jest na dofinansowanie wspomnianych funduszy, a więc, im więcej osób gra, tym wyższe jest wsparcie – z wymienionej kwoty 77 proc. idzie na sport, 20 proc. na kulturę a 3 proc. na zdrowie. Dzienne wsparcie dla tych dziedzin wynosi kilkaset tysięcy zł, a do samego budżetu państwa, przez najróżniejsze obciążenia nałożone na Totalizator, trafia nawet 1,5 mld zł rocznie!

ZOBACZ TEŻ: 35 milionów do zgarnięcia w Lotto. Już w czwartek

Warto dodać, że państwo zarabia również na podatku dochodowym od wygranej. Pieniądze z Lotto, rzecz jasna, nie są z niego zwolnione. Jeśli ktoś wygra więcej niż 2,28 tys. zł, musi przygotować się na oddanie fiskusowi 10 proc. wygranej. A więc, jeśli w czwartek padnie wygrana, państwo wzbogaci się o kolejne 3,5 mln zł.

Źródła: totalizator.pl, bip.totalizator.pl, lotto.pl, money.pl, e-play.pl, pit.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: