Będą eksmitować kobiety w ciąży i emerytów

i

Autor: Shutterstock

Mieszkanie plus eksmisja. Prezydent Duda podpisał ustawę, która umożliwia wyrzucanie lokatorów na bruk

2017-08-11 13:48

10 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. O jej zawetowanie apelowały organizacje lokatorskie i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Według organizcji lokatorskich ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewiduje możliwość eksmisji na bruk beneficjenta programu „Mieszkanie Plus", jeżeli będzie on zalegał z czynszem dłużej niż trzy miesiące. Mało tego, lokator, który straci dach nad głową, nie będzie mógł ubiegać się o mieszkanie socjalne, ani o pomieszczenie tymczasowe. Projekt ustawy wywołał sprzeciw członków Komitetu Obrony Praw Lokatorów oraz RPO.

- W związku z uchwaleniem przez Senat Ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości bez wprowadzania poprawek, Komitet Obrony Praw Lokatorów apeluje do Prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy i skierowanie jej do Sejmu i dalszych konsultacji. Ustawie zarzucamy, że usuwa możliwość obrony lokatorów Mieszkania Plus oraz lokatorów z najmem instytucjonalnym przed niesprawiedliwą eksmisją i odbiera im prawo do lokalu socjalnego lub tymczasowego – napisał 29 lipca w liście do prezydenta Komitet Obrony Praw Lokatorów.

W sierpniu swoje wątpliwości wyraził też rzecznik praw obywatelskich. - Moje wątpliwości budzą uregulowania związane z rozwiązaniem umowy najmu wskutek upływu terminu wypowiedzenia i brak jakiejkolwiek ochrony najemcy przed bezdomnością – pisze Adam Bodnar w wystąpieniu do Prezydenta RP – wyjaśniał Adam Bodnar. Zgodnie z nowymi przepisami najemca przed podpisaniem umowy najmu będzie musiał zobowiązać się w oświadczeniu poświadczonym aktem notarialnym, że podda się egzekucji i opróżni lokal w określonym terminie. Jeżeli nie zwolni lokalu w wyznaczonym czasie, do sądu zostanie skierowany wniosek o nadanie klauzuli wykonalności złożonemu przez niego oświadczeniu. Jak wskazywał rzecznik praw obywatelskich tego typu przepisy mogą doprowadzić do eksmisji osób, który dotychczas były chronione przez prawo: kobiet w ciąży, małoletnich, niepełnosprawnych czy obłożnie chorych.

- Nie do zaakceptowania jest - w mojej ocenie - przyjęta regulacja, zgodnie z którą sytuacja życiowa najemcy nie będzie podlegała ocenie żadnego organu, w tym przede wszystkim sądu i w konsekwencji zostanie on usunięty przez komornika (zgodnie z regulacją art. 1046 § 5(1) k. p. c.) do noclegowi, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu), a więc pozbawiony lokalu mieszkalnego i faktycznie bezdomny. Nie można wykluczyć sytuacji, że powyższe konsekwencje dotkną grupy osób objętych dotąd szczególną ochroną przed bezdomnością (wymienionych w art. 14 ust. ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów), w stosunku do których sąd nie może orzec o braku uprawnień do lokalu socjalnego, a więc m. in. kobiet w ciąży, małoletnich, niepełnosprawnych, obłożnie chorych – argumentował rzecznik.

Krajowy Zasób Nieruchomości ma pełnić funkcję instytucji zarządzającej nieruchomościami Skarbu Państwa. Uzyskane z tego tytułu wpływy będzie przeznaczać na zwiększenie podaży dostępnych nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe. Inwestycje mają być realizowane przede wszystkim na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa. W konsekwencji na rynek zostaną dostarczone lokale mieszkaniowe pod wynajem, również z opcją uzyskania prawa własności.

Zobacz też: Mieszkanie Plus: Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Czytaj też: Ruszył program „Mieszkanie plus”. Inaugurowano go w Katowicach

Polecamy: Mieszkanie Plus: pierwsza umowa inwestycyjna podpisana

Oprac. na podst. money.pl, rp.pl, lokatorzy.info.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze