Bankructwo firmy pożyczkowej

i

Autor: Shutterstock

Bankrutuje coraz więcej polskich firm

2018-07-20 15:50

Liczba firm, ogłaszających upadłość rośnie we wszystkich sektorach polskiej gospodarki. W pierwszej połowie 2018 r. zbankrutowało 511 przedsiębiorstw. To o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym czerwcu opublikowano informacje o niewypłacalności 105 podmiotów, co oznacza wzrost o 48 proc. rok do roku – wynika z raportu spółki Euler Hermes.

W I półroczu 2018 r. w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) opublikowano informacje o 511 przypadkach niewypłacalności polskich przedsiębiorstw, wobec 418 w I półroczu 2017 r. (wzrost rdr o 22 proc.)” – czytamy w raporcie Euler Hermes.

Jak podkreślają autorzy raportu, polskie firmy w większym stopniu finansują, niż korzystają z efektów wzrostu gospodarczego – wzrost sprzedaży przy utrzymującej się z reguły niskiej rentowności oznacza większe zaangażowanie kapitału własnego, bez analogicznie dużej akumulacji zysków.

„Oprócz niekorzystnych zmian otoczenia biznesowego – wzrostu kosztów pracy, zaopatrzenia, a także z tytułu zmian prawnych i podatkowych – znaczenie mają także czynniki leżące po stronie samego biznesu: niewykreowanie marek własnych, czyli wartości dodanej swoich produktów i usług oraz brak poprawy efektywności zarządzania i zwrotu z kapitału” – tłumaczą eksperci Euler Hermes.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze