Belly painting, czyli malowanie ciążowych brzuszków

2018-07-17 11:04

Ciążowe sesje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jednak klientki stają cię coraz bardziej wymagające i szukają oryginalnych propozycji. Oczekiwania wielu pań spełnia belly painting, czyli artystyczne malowanie brzuszków do profesjonalnych sesji rodzinnych. To dobre zajęcie dla osób  z dużymi zdolnościami plastycznymi i odpowiedzialnych.

Belly painting, to z ang. malowanie brzucha. Jednak na taki makijaż oczywiście nie decyduje się każdy z większym lub mniejszym obwodem. W praktyce pod tym pochodzącym z języka angielskiego określeniem kryje się artystyczne malowanie ciążowych brzuchów i przeprowadzenie profesjonalnej sesji fotograficznej z kolorowym brzuszkiem w roli głównej. Zajmują się tym coraz częściej powstające na potrzeby rynku firmy. Zwykle są to jednoosobowe działalności funkcjonujące na zasadzie współpracy z fotografami.

Artystyczne dzieło

Malowaniem brzuszków może zajmować się każdy, kto ma zdolności plastyczne. To jest wymóg podstawowy. Osoba taka musi stworzyć ciekawy obraz z własnej wyobrazi lub po prostu odmalować wybrany przez klientkę wzór. Aby podjąć się takiego zadania, nie trzeba kończyć studiów na akademii plastycznej. Z powodzeniem wystarczą profesjonalne kursy i szkolenia dokształcające. Na razie oferują je głównie ośrodki zagraniczne, ale coraz częściej na naszym szkoleniowym rynku można znaleźć specjalistę w dziedzinie belly paintingu. W tej dziedzinie stawia się przede wszystkim na technikę i skrupulatność.

Pędzle i farby

Osoba zajmująca się belly paintingiem musi posiadać profesjonalny sprzęt. Podstawą są odpowiednie farby wodne do malowania na skórze. Muszą one być przyjazne dla skóry, wyróżniać się doskonałym pokryciem, wysoką koncentracją pigmentu i wspaniałą gamą kolorów. Farby muszą mieć atesty i być zatwierdzone przez FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) i Unię Europejską. W związku z tym, że stosowane w belly paintingu środki kosmetyczne nakładane są na skórę kobiety ciężarnej, to nie mogą zawierać w swoim składzie parabenów i żadnych perfum. Zatem wybierając farby do malowania ciała, trzeba patrzeć na wszystkie wymienione parametry i trzeba liczyć się z tym, że będą one droższe niż inne preparaty do malowania skóry dostępne w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Do wykonywania uroczych malunków niezbędne będą też pędzelki i gąbki służące do rozprowadzania farb na kobiecym ciele. Nawet w tej pracy nie obejdzie się bez laptopa czy większego tableta, na których będziemy tworzyć i prezentować wzory obrazków odwzorowywanych na brzuchu klientki.

Zgrana współpraca

Osoba wykonująca belly painting raczej nie powinna pracować zupełnie sama. Do współpracy potrzebuje fotografa. Oczywiście jeśli sama potrafi robić profesjonalne zdjęcia, to teoretycznie nic nie stoi jej na przeszkodzie do samodzielnego działania. Jest jednak pewne „ale”. Taka formuła pracy uniemożliwi robienie zdjęć podczas samego procesu malowania, a na takich właśnie fotografiach zależy wielu paniom. Chodzi o to, by sesja była pełna: od przygotowań poprzez malowanie brzucha po pozowanie w odpowiedniej aranżacji.

Jak znaleźć osoby do współpracy? W tym przypadku nie trzeba nikogo zatrudniać na stałe. Tego typu firmy zwykle zapraszają do współpracy osoby prowadzące swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Osoba numer jeden to sprawdzony, rzetelny i zaufany fotograf. Najlepiej by miał doświadczenie w sesjach rodzinnych i dziecięcych. Popytaj znajomych, czy znają taka osobę. Poczta pantoflowa jest najlepsza. Dodatkowo pobuszuj w internecie. Fotografowie na swoich stronach chwalą się pracami. Jeśli któreś spodobają się tobie, to skontaktuj się z nim i umów na spotkanie. W takiej sytuacji nie podejmuje się decyzji o współpracy wyłącznie po rozmowie telefonicznej czy mailowej. Musisz poznać współpracownika. Jeśli nie będzie między wami nici porozumienia, to szybkie zerwanie współpracy murowane, a tego przecież wolimy uniknąć. Oczywiście dobrze mieć dwóch fotografów do dyspozycji. Powód jest prozaiczny – chodzi o to, by ewentualny urlop, zwolnienie lekarskie współpracownika nie zaburzyło pracy małej, rozwijającej się firmy. W biznesie działa prosta zasada: klient może odwołać sesję nawet w ostatniej chwili, ale firma musi być słowna i zawsze działać w umówionym czasie. W przeciwnym razie naraża się na krytykę w sieci, która może poważnie zaburzyć funkcjonowanie i szybko zniszczyć dobre imię przedsiębiorstwa.

Działalność dodatkowa

Na początku utrzymanie się z samego malowania zaokrąglonych ciążowych brzuchów może być trudne. Dlatego też warto poszerzyć swoją działalność. W ofercie można mieć również prowadzenie ciekawych animacji dla dzieci z pokazami baniek mydlanych, malowaniem buziek, zabawami i grami. Ze względu na to, że jest to praca z najmłodszymi, to osoba prowadząca takie zajęcia powinna posiadać wykształcenie pedagogiczne. To ułatwi nawiązanie kontaktu z maluchami i zapewni im bezpieczną i atrakcyjną zabawę.

Aleksandra Strąk z Akademia Zabawy Smile w Rudzie Śląskiej


Wspólnie z mamą założyłam firmę oferującą rozmaite animacje dla dzieci: od malowania buziek, po pokazy baniek mydlanych. Pomysł na "belly painting", czyli malowanie brzuszków ciążowych narodził się, gdy szukałam jakieś niszy dla siebie. Moda na sesje ciążowe przyszła do Polski z Wielkiej Brytanii. Gorąco polecam je wszystkim przyszłym mamom, ponieważ jest to cudowne przeżycie i wspaniała pamiątka. Posiadam profesjonalny sprzęt: farby, pędzle, gąbki, szablony. Warto podkreślić, że używane przeze mnie farby wodne do ciała i twarzy są przyjazne dla skóry, wyróżniają się doskonałym pokryciem, wysoką koncentracją pigmentu i wspaniałą gamą kolorów. Farby mają atesty i są zatwierdzone przez FDA i UE, nie zawierają parabenów, żadnych perfum i nie są testowane na zwierzętach, są więc w pełni bezpieczne dla skóry. Sesje brzuszkowe mogą odbywać się w wybranym przez przyszłą mamę, przyjaznym dla niej i jej bliskich miejscu takim jak dom czy ogród. Obecnie mam do zaoferowania również bardzo przyjazne dzieciom, mamom i całym rodzinom studio fotograficzne Katarzyny Zaremby świetnej fotografki, z którą współpracuję. Jak wygląda sesja? Zaczynam od malowania brzuszka na wybrany wcześniej wzór, następnie zaczynamy fotografowanie.  Średnio sesja trwa od 1,5 do 3 godzin. Bardzo chętnie wykonuję sesje rodzinne tzn. maluję mamę oraz rodzeństwo czy przyszłego tatę. Pięknie to wygląda na zdjęciach i jest wspaniałą pamiątką. To naprawdę niewiarygodne uczucie, gdy maluszek porusza się w brzuszku swojej mamy wraz z moimi ruchami pędzla. Ponadto kocham to zadowolenie na twarzach pań, kiedy podczas malowania brzuszka się odprężają i odpoczywają. Teoretycznie belly paintingiem może zajmować się każdy. Ja jednak stawiam na profesjonalizm, szkolę się w tym zakresie u osób, które posiadają już swoją renomę na polskim rynku

Jak zdobyć pierwszych klientów?

Pierwsze kroki w biznesie nie są proste. Zanim zdecydujesz się na zakładanie firmy na poważnie, to w pierwszej kolejności zaoferują swoją pracę znajomym, koleżankom, przyjaciółkom. Jeśli one wydadzą ci pozytywną opinię, zgodzą się na sfotografowanie i publikację w sieci twoich prac wykonanych na ich brzuchach, i polecą twoje usługi artystyczne swoim znajomym, to możesz na serio myśleć o biznesie. Zanim zupełnie obce osoby zaczną interesować się twoją firmą, to będą chciały zobaczyć zdjęcia twoich prac. Dlatego też najważniejszym elementem twoje strony internetowej i profili w mediach społecznościowych, powinna być bogata galeria. Oczywiście strona internetowa musi być profesjonalna i dobrze wypozycjonowana w sieci. Dlatego też jej przygotowanie najlepiej zlecić agencji interaktywnej. Nie zapomnij też o wzajemnym promowaniu się ze swoimi współpracownikami (ty zamieszczasz na swojej stronie prezentację fotografa, a on u siebie zamieszcza twoją prezentację). Dobrze też uczestniczyć w branżowych, parentingowych spotkaniach, konferencjach, kongresach i na targach. Bez odważnego pokazywania swojej firmy innym ludziom, nic z tego biznesu nie będzie. Dobry marketing, to podstawa. Obecnie nie trzeba wydawać majątku specjalistom od marketingu. Wiele małych firm z powodzeniem radzi sobie samodzielnie.

Niezbędne formalności

Przede wszystkim firmę należy zarejestrować w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić drogą elektroniczną lub w urzędzie gminy. Co bardzo ważne, rejestracja jest bezpłatna. Zanim jednak do tego zasiądziesz, przejrzyj kody Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej. Możesz wybrać ich dowolną ilość, choć jeden musi dotyczyć wiodącego zakresu działalności. Zakładając własną firmę warto pamiętać, że kod PKD może być niekiedy istotny w przypadku dofinansowań – zarówno dla nowych, jak i istniejących firm. Zdarza się bowiem, że umowa o dofinansowanie precyzuje, że środki mogą być wykorzystane tylko w związku z działalnością gospodarczą określoną za pomocą konkretnego kodu PKD.

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe. Zdecyduj czy samodzielnie chcesz prowadzić ewidencję księgową, czy wolisz jednak zlecić to zewnętrznemu biuru rachunkowemu. Bardzo ważne jest to, że zlecenie prac księgowych profesjonalnej firmie nie zwalnia właściciela przedsiębiorstwa od odpowiedzialności za błędy w rozliczeniach. W razie poważnych pomyłek biura rachunkowego, może on domagać się odszkodowania. Profesjonalna firma powinna (choć nie musi) mieć swoje firmowe konto w banku.

Najnowsze