Podatki

i

Autor: Gettyimages Podatek od czynności cywilnoprawnych - czym jest PCC?

Nowy podatek do zmiany. Rząd rozszerza estoński CIT

2021-06-17 12:54

Nowy podatek, tak zwany estoński CIT zostanie zmieniony. Od 2022 ryczałt od dochodów będzie mogła wybrać każda spółka kapitałowa. Nie będzie on już uzależniony od jej wielkości, gdyż zlikwidowany zostanie limit przychodów, który w tym momencie wynosi 100 mln zł. Dzięki takiemu rozwiązaniu również mniejsze spółki będą mogły się zdecydować na to rozwiązanie podatkowe. Zmiana przepisów obejmie również spółki komandytowe, a także komandytowo-akcyjne.

Estoński CIT będzie dostępny dla mniejszych spółek

Dzięki zmianom przepisów jakie szykuje Ministerstwo Finansów tzw. estoński CIT ma być dostępny również dla spółek, które wykazują mniejszy dochód, niż dotychczasowe obowiązkowe 100 mln zł. Projekt nowelizacji miałby wejść w życie już od 2022 roku. Na razie estoński CIT mogą stosować jedynie spółki, które spełniają warunek dochodowy. Od 2022 roku miałoby to mieć znaczenie jedynie dla większych spółek, które ponoszą większe nakłady zyskałyby tym samym prawo do płacenia niższego podatku. Będą miały możliwość obniżenia go o 5 proc. czyli odpowiednio do poziomu 25 proc. i 20 proc. Dla mniejszych firm stawka podatku miałaby wynosić 20 proc. niezależnie od wysokości inwestycji. Dzięki takiemu rozwiązaniu płaciłyby one podatek o 5 proc. niższy niż obecnie. 

Nowy podatek zostanie zmieniony

"Na pochwałę zasługuje każda zmiana, która likwiduje bariery wejścia do estońskiego systemu i utrzymania się w nim" - zaznacza w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Przemysław Antas, radca prawny i partner w Ontilo. Według niego to co w tym momencie najbardziej zniechęca przedsiębiorców przed wybraniem estońskiego CIT-u są właśnie ograniczenia, dlatego każda zmiana je likwidująca wpłynie pozytywnie na całą sytuację. Dodał również, że idealnym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie wszystkich ograniczeń i wprowadzenie możliwości przejścia na CIT dla wszystkich podatników. 

Jakie są ograniczenia w stosowaniu ryczałtu?

Według nowych przepisów od 2022 roku roku estoński CIT będą mogły stosować spółki kapitałowe, komandytowe i komandytowo-akcyjne, jednak muszą spełnić kilka kryteriów, oto one:

- ich udziałowcami mogą być jedynie osoby fizyczne, a spółka nie posiada wielopoziomowej struktury

- spółka prowadzi realny biznes na terenie Polski

- zatrudnia minimalną zawartą w ustawie liczbę pracowników, czyli min. 3 osoby

Warto zwrócić uwagę, że estoński CIT wszedł w naszym kraju w życie na początku obecnego roku, jednak na razie zdecydowało się na niego jedynie trochę ponad 300 spółek. Zmiany wprowadzane w nowelizacji mają przekonać większą ilość przedsiębiorców do takiego kroku.

Sonda
Czy najsłabiej zarabiający powinni być zwolnieni z płacenia podatków?
Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Rola technologii
Najnowsze