Polski biznes bije rekordy wśród europejskich dłużników

2016-05-10 19:14

Polscy przedsiębiorcy nie wywiązują się terminowo ze swoich zobowiązań. Zwlekają z terminem płatności i wystawiają faktury z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Blisko 12 proc. faktur jest płaconych przez przedsiębiorców ze 120-dniowym opóźnieniem – alarmuje Rzeczpospolita. Jak podaje Bisnode Polska, jesteśmy pod tym względem liderem wśród państw członkowskich UE. W 2015 r. nie mieliśmy sobie równych wśród dłużników na terenie unii.

Z badań Bisnode Polska wynika, że najczęściej z płatnościami zalegają sektory: górniczy, budowlany i handlowy. Kopalnie, które PiS za wszelką cenę chce podtrzymać przy życiu, opłacają na czas niecałe 40 proc. faktur. Co czwarta spółka górnicza (24,5proc.) zwleka z płatnością ponad 3 miesiące. Wśród głównych grup wierzycieli kopalń znajdują się firmy z sektora przemysłu ciężkiego i produkcyjnego.

Przeczytaj również: Na te firmy UOKiK nałożył największe kary [GALERIA]

W sektorze budowlanym 17,2 proc. czeka z uregulowaniem należności minimum 120 dni, w rolnictwie – 12, 4 proc., w transporcie – 12,3 proc., w usługach finansowych – 10,3 proc., a w handlu – 10,2 procent.

„Jedynie" 13 proc. mikrofirm zalega z płatnościami dłużej niż 3 miesiące, w przypadku dużych przedsiębiorstw jest to 11, 5 proc., a w grupie dużych spółek – 3,6 procent.

Może zaitneresować cię także: Szef Twittera stracił 355 mln dolarów w dwa tygodnie

W polskim biznesie obowiązuje specyficzna kultura związana z regulowaniem zaległości. Wiele firm nie spłaca długów, jeśli nie upominają się o nie wierzyciele. Ponadto stanowią one niejednokrotnie część „łańcucha zadłużenia" – zwlekają z płatnościami faktur ze względu na opóźnienia ze spłatą zadłużenia przez ich partnerów. Tego typu zależności uwidaczniają się zwłaszcza w branży budowlanej. Przedsiębiorcy niechętnie korzystają z usług windykatorów, nie chcą również naliczać odsetek. Powód? Boją się zrywania umów.

Rzeczpospolita powołuje się także na szacunki Unii Europejskiej. Płatności, z którymi zwlekają członkowie wspólnoty, są warte 2,4 mld euro, jak podaje UE. Dwie trzecie europejskich firm, którym nie zapłacono w terminie, miało do czynienia z przedsiębiorstwami w stanie upadłości.

Źródła: Rzeczpospolita (wtorek 10 maja 2016 nr 108), portalspozywczy.pl

Najnowsze