Prezes PKO BP przerywa milczenie po złożeniu rezygnacji

2021-10-22 8:13
Prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski
Autor: Materiały prasowe PKO BP

Kierując państwowymi spółkami, trzeba mieć na uwadze interes wszystkich akcjonariuszy. Trudnym zadaniem jest bycie prezesem reprezentującym tylko część udziałowców - mówi "Rzeczpospolitej" Jan Emeryk Rościszewski, odchodzący prezes PKO BP.

W zeszłym tygodniu Rościszewski zrezygnował z funkcji prezesa PKO BP. Pytany w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o powody tej decyzji przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż rezygnacja z funkcji prezesa w miesiąc po powołaniu przez KNF może być zaskakująca. "Kieruję się jednak zasadą, że odpowiedzialność za instytucję, którą mi powierzono, wyznacza granice mojej elastyczności" - powiedział.

Jak dodał, nie ma jednego konkretnego powodu, który przesądził o tym, że złożył rezygnację. "Sprawne zarządzanie tak dużą spółką wymaga pełnego poparcia rady nadzorczej reprezentującej wszystkich akcjonariuszy. Ponieważ ten warunek nie został spełniony, postanowiłem zrezygnować z funkcji prezesa zarządu. Być może bank potrzebuje menedżera o większych zdolnościach do zawierania kompromisów" - powiedział Rościszewski.

ZOBACZ: Emeryci stracą 200 złotych! Minister ujawnił prawdę

EKG 2021. Polski miliarder Rafał Brzoska: pieniądze nie są najważniejsze

Pytany o komentarze, że wszelkie zmiany w radzie nadzorczej i zarządzie PKO BP, jakie zaszły od czerwca, to "przejaw zwiększenia wpływów wicepremiera Jacka Sasina kosztem premiera Mateusza Morawieckiego", podkreślił, że nie jest i nigdy nie był politykiem.

"Analiza stref wpływów politycznych nie jest domeną mojej aktywności zawodowej. Skupiam się na tym, na czym się znam, czyli na zarządzaniu i na rozwoju instytucji finansowych. W tym obszarze mam poczucie dobrze wykonanego zadania, o czym świadczą wyniki finansowe PKO BP" - zaznaczył odchodzący prezes PKO BP.

Sonda
Czy powinno się wprowadzić się banknot 1000 zł?

Pytany z kolei o informacje medialne, jakoby rezygnacja z kierowania bankiem miała związek z objęciem stanowiska ambasadora RP we Francji, odparł, że "wbrew plotkom, powielanym przez media, nie planowałem zastąpić posady prezesa PKO BP inną funkcją publiczną".

"Człowiek powinien zajmować się tym, na czym się zna, a miarą mądrości jest znajomość własnych ograniczeń. Na razie chciałbym popłynąć w długi rejs żeglarski z przyjaciółmi, najchętniej przepłynąć Atlantyk, pojechać na narty i zająć się rodziną" - powiedział Rościszewski. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze