laptop/firma/praca

i

Autor: Materiały prasowe laptop/firma/praca

Skarbówka będzie ścigała firmy! Urzędnik zdecyduje, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą

2019-03-27 16:30

Prowadzisz firmę? Szykuj się na "test przedsiębiorcy", który planuje Ministerstwo Finansów. W jakim celu? Fiskusa boli, że wiele jednoosobowych firm płaci 19-proc. podatek liniowy od dochodów osobistych, a także minimalne ryczałtowe składki na ubezpieczenia - podaje "Rzeczpospolita". W obronie prowadzących działalność gospodarczą staje jednak minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Fiskus szykuje "test na przedsiębiorcę"
- Jednym z problemów polskiego systemu podatkowego jest opodatkowanie jednoosobowych firm - mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" wiceminister finansów Filip Świtała. Dla urzędnika to pozorowanie działalności gospodarczej, które należy ukrócić. - Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie. Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji - dodaje w "Rz" wiceminister. 

Dalej dowiadujemy się z gazety, że Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. - Wrócił zgłaszany już kiedyś pomysł podzielenia ustawy o PIT na dwa oddzielne akty prawne. Jeden miałby objąć podatników, którzy uzyskują dochody z pracy, emerytur, rent i innej działalności wykonywanej osobiście. Drugi – osoby, które prowadzą działalność gospodarczą - podaje dziennik.

Okazuje się jednak, że w samym rządzie pomysł resortu finansów ma swoich przeciwników. Do tego grona należy minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, która zapowiedziała pilne rozmowy w tym zakresie z resortem finansów. 

- Nie chcielibyśmy utracić, wyrzucić z rynku podmiotów gospodarczych. A przypomnę, że mali i średni przedsiębiorcy to ponad 2 mln podmiotów. To dzisiaj tak naprawdę podstawa polskiego systemu gospodarczego - wyjaśniła w środę szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Najnowsze