Walentynki 2024 - obrazki i życzenia

i

Autor: AI

Walentynki 2024

Walentynkowe zwyczaje. Jak zakochani na całym świecie obchodzą swoje święto

2024-02-13 16:02

Walentynki kojarzą się nam głównie z romantyczną kolacją, wyjściem do kina lub restauracji, wręczaniem czekoladek i kwiatów. Ale w wielu częściach świata to święto obchodzone jest w zdecydowanie bardziej oryginalny sposób. Walentynkowym tradycjom przyjrzała się platforma internetowa Preply.

Walentynkowy Święty Mikołaj

Listę najbardziej nietypowych walentynkowych zwyczajów na świecie otwiera Jack Valentine, czyli walentynkowy święty Mikołaj. Jak podaje  Preply  ta oryginalna tradycja dotyczy wyłącznie angielskiego Norfolk i liczy sobie ponad 200 lat. Jack Valentine pod osłoną ciemności, cicho i niezauważenie, zostawia drobne prezenty na progach domów. Odwiedza całe rodziny, nie tylko zakochanych. Zostawia prezenty „od nieznajomego” dla wszystkich - młodych i starych, by każdemu zrobiło się tego dnia cieplej na sercu. 

Świnia jako symbol miłości

 Bardzo ciekawą tradycję Preply znalazł także tuż za naszą zachodnia granicą. W Niemczech do dziś popularna jest tradycja, gdzie prezentem wręczanym z okazji walentynek jest... świnia. Wydawać może się to dość osobliwym symbolem miłości, ale w niemieckiej kulturze świnia to symbol dobrobytu i pożądania.  Jak wyglądają obchody takich walentynek? Zamiast klasycznego amorka ze strzałą, w sklepach dominuje motyw świnki. 

 Mężczyźni w centrum uwagi

 W Japonii najczęściej wręczanym prezentem z okazji walentynek jest czekolada - tego dnia czekoladowy biznes w tym kraju zdecydowanie triumfuje. Ale najciekawsze w tym kraju jest to, że zgodnie z przyjętym zwyczajem, 14 lutego prezenty wręczają wyłącznie kobiety. Mężczyźni odwdzięczają się dopiero miesiąc później podczas tak zwanego Białego Dnia.  Podobna tradycja funkcjonuje również w Korei Południowej. Dodatkowo, 14 kwietnia obchodzony jest tam Czarny Dzień, podczas którego osoby samotne ubierają się na czarno i jedzą czarne danie o nazwie jajangmyeon. 

Walentynkowe masowe ślubowania 

W wielu krajach 14 lutego stanowi popularną datę wybieraną jako dzień ślubu, ale jest miejsce na świecie, gdzie mieszkańcy postanowili pójść kilka, jeśli nie kilkanaście kroków naprzód. Na Filipinach, w walentynki młode pary biorą udział w masowych ślubach i weselach. Setki par gromadzą się na plaży i jednocześnie ślubują sobie miłość i wierność.  

Zapomniane tradycje

 Wiele z dawnych zwyczajów odeszły jednak w zapomnienie. Une loterie d’amour –impreza organizowana niegdyś przez niezamężnych Francuzów i Francuzki. Mężczyźni szukający partnerki gromadzili się w domach po jednej stronie ulicy, samotne kobiety znajdowały się po drugiej stronie. Nawoływali się nawzajem z otwartych okien i ostatecznie dobrali w pary. Kobiety, których imię nie padło tego wieczora, paliły w ognisku zdjęcia niedoszłych ukochanych.

Choć w dawnej Polsce walentynki nie były znane, Słowianie mieli własne święto zakochanych. Obchodzono je w nocy z 21 na 22 czerwca. W tak zwaną Noc Kupały wybierano „narzeczonych” i organizowano im ceremonie zaślubin. Elementem zabawy było ognisko, wymienianie się wiankami, szukanie kwiatu paproci i kąpiele w porannej, letniej rosie. Dziś święto to zostało już niemal całkiem zapomniane, jak wiele innych przegrało w starciu z komercją.

Preply zwraca również uwagę na to, że nie we wszystkich krajach to luty uznawany jest za miesiąc zakochanych. W Walii miłość zwyczajowo celebruje się 25 stycznia, w Rumunii 24 lutego, w Słowenii 12 marca, a w Hiszpanii 9 października. W Estonii, Finlandii i niektórych państwach Ameryki Łacińskiej 14 lutego obchodzi się Dzień Przyjaciela. W Salwadorze powszechny jest tego dnia zwyczaj losowania imion przyjaciół i wręczania im prezentów – tradycja identyczna co amerykański zwyczaj Secret Santa. 

QUIZ PRL. Symbole luksusu PRL

Pytanie 1 z 15
Marzyły o nim zimą wszystkie kobiety w PRL, jednak tylko nieliczne było na nie stać
QUIZ. Symbole luksusu PRL
Tańczące z promocjami 12.02.2024
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze