"Wiążemy z Polską bardzo duże nadzieje”. Colt Technology Services już ponad rok działa w Polsce

2020-05-06 12:42
Technologia 5G odmieni życie, zarówno firm, jak i zwykłych ludzi przyspieszając rozwój gospodarczy
Autor: pixabay.com /CC0 fot. geralt Technologia 5G odmieni życie, zarówno firm, jak i zwykłych ludzi przyspieszając rozwój gospodarczy

Międzynarodowa firma telekomunikacyjna, która pod koniec 2018 roku weszła do Polski, wiąże duże nadzieje z naszym rynkiem. W rozmowie z nami, Leszek Szczech, opowie o specyfice polskich przedsiębiorstw, przeszkodach ale i możliwościach jakie spowodował Covid-19, oraz o planach rozwoju – także tych dotyczących wprowadzenia technologii 5G.

Minął rok odkąd rozpoczęliście działania w Polsce – jakie były najważniejsze wydarzenia w tym czasie? Co udało się osiągnąć?
Leszek Szczech, Account Executive w Colt Technology Services: Polski rynek telekomunikacyjny jest jednym z największych w Europie. Widzieliśmy, że na tak zliberalizowanym rynku telekomunikacyjnym nastąpił znaczny rozwój w sektorach Internetu szerokopasmowego i mobilnego. Poza tym, otoczenie prawne zostało ukształtowane zgodnie z zasadami UE mającymi na celu wspieranie konkurencji, umożliwiając konkurującym operatorom wejście na rynek. Nam również otworzyło to drzwi na wiele możliwości. Myślę, że najważniejszym wydarzeniem w mijającym roku była dla nas nasza ekspansja w regionie. Obecnie rozwijamy sieć Colt IQ w Europie Środkowej i Wschodniej, od grudnia 2018 roku w Polsce, wzmacniając cyfrową transformację biznesową w tym obszarze poprzez oferowanie szerokopasmowych usług, które są sprawne, dostępne na żądanie. Nasza sieć wsparta ponad 7 000 km nowej infrastruktury światłowodowej łączy duże miasta w regionie, takie jak Kraków i Warszawa.

ZOBACZ KONIECZNIE: Wielkie testy sieci 5G w Polsce. Sprawdź, o które miasta chodzi

Jeżeli chodzi o wspomnianą sieć Colt IQ Network – jakie są plany jej rozwoju w naszym regionie?
Colt planuje dokonać znacznej inwestycji w swoje kluczowe usługi, zbudować wieloterabitowy optyczny szkielet oraz sieć pakietową nowej generacji zoptymalizowaną pod kątem ultraszybkiej łączności biznesowej. Jesteśmy w stanie zaoferować sieć o dużej przepustowości, gotową do szybkiego wdrożenia, umożliwiając klientom skalowanie w zależności od potrzebnego poziomu transferu danych. Inwestycje w sieć Colta koncentrują się na stworzeniu skalowalnej i elastycznej platformy, która zapewnia klientom wybór odpowiadający szerokiemu zakresowi wymagań technicznym różnych aplikacji.

Ale działalność Colt to nie tylko sieć – na czym będzie opierać się Państwa działalność w najbliższym czasie?
Nasz główny cel się nie zmieni. Tak jak w poprzednich latach chcemy nadal rozwijać szerokopasmowe produkty i usługi dla naszych klientów - różnicą będzie sposób, w jaki to robimy. Sprowadza się to do kilku rzeczy. Myślę, że w przyszłym roku, integralną część naszej strategii będzie współpraca z głównymi dostawcami usług w chmurze. Bliższe relacje z graczami takimi jak SAP, Oracle, Microsoft, Google i IBM, stają się bardzo ważne, ponieważ coraz więcej klientów przenosi się do chmury. W miarę postępowania tego procesu, SDN będzie kluczowym elementem, który umożliwi im szybki rozwój. Oprogramowanie stanie się główną siłą definiującą branżę. Zwłaszcza w sektorze usług zorientowanych na klienta pojawi się więcej oprogramowania od takich firm jak my. Chcemy więc wykorzystać doświadczenie naszych klientów i sprawić, aby nasze produkty były łatwe w obsłudze i intuicyjne.
 
Czym chcą się Państwo wyróżnić?
Kluczowa jest dla nas elastyczność. W biznesie sytuacja może się zmieniać z dnia na dzień, dlatego potrzebujemy infrastruktury, która jest w stanie reagować na sytuacje krytyczne w czasie rzeczywistym. Dostawcy usług w chmurze działali w ten sposób od pewnego czasu, operatorzy sieci nadrobili zaległości, dlatego współdziałanie pomiędzy tymi sektorami jest dziś kluczowe. Nie była to przyszłość jaką sobie wyobrażaliśmy, ale dzięki zagęszczaniu i przygotowaniu naszej sieci dla rozwiązań chmurowych ​​mogliśmy szybko reagować na nowe, ciągle zmieniające się wymagania klientów. Dziś przyczyniamy się do wprowadzania poważnych zmian na rynku telekomunikacyjnym, podobnych do tych, które mają obecnie miejsce w chmurach obliczeniowych. Stare modele biznesowe ulegają załamaniu, podczas gdy technologia robi ogromne postępy, napędzana przez rozwój aplikacji i wirtualizacji.
 
Duże zapotrzebowanie na transformację cyfrową przyczyniło się do wzrostu popularności sieci o dużej przepustowości i rozwiązań chmurowych. Łączność jest kluczowym elementem umożliwiającym osiąganie strategicznych celów biznesowych. Firmy potrzebują dynamicznej infrastruktury, aby odpowiednio dostosować przepustowość zgodnie z bieżącymi potrzebami. Inwestycje w sieć Colt koncentrują się na stworzeniu skalowalnej i elastycznej platformy, która będzie zapewniać klientom wybór odpowiadający szerokim wymaganiom technicznym różnych aplikacji. Ta platforma wzmocni asortyment naszych produktów, w tym innowacyjne rozwiązania sieci sterowanych programowo (SDN) i usług Ethernet, umożliwiając sprawniejsze przechodzenie do chmury.

Minister Buk: Sieć 5G nie jest groźniejsza od sieci poprzednich generacji [WIDEO]

Tego właśnie oczekują Polskie firmy? Po jakie usługi najczęściej się zgłaszają?
Sukces w biznesie zależy od szybko wprowadzanych innowacji i zwinności, pozwalającej na to by szybko nawiązywać kontakty z nowymi rynkami, partnerami, wykorzystywać nowe możliwości. Optymalizacja obecnej infrastruktury już nie wystarcza. Dla napędzania innowacji biznesowych kluczowa jest transformacja całego krajobrazu IT i aplikacji. I właśnie to zapewniamy polskim przedsiębiorstwom. W różnych organizacjach, z szerokiego zakresu branż, prowadzi to do rozwoju strategii migracji do chmury – obecnie, lokalne centra danych zastępuje się modelem chmury hybrydowej, opartym na kolokacji serwerów do  ekosystemów cyfrowych. Zalet tego podejścia jest bardzo wiele.
 
Czy jesteśmy przygotowani na tę cyfrową transformację?
Cyfrowa transformacja wprowadza szybkie zmiany w różnych branżach, szczególnie dynamiczne w postaci nowych, różnorodnych sposobów zarządzania informacjami i danymi. Skuteczne działanie w tym obszarze jest dużym wyzwaniem dla wielu organizacji, dlatego konsekwentnie opracowujemy nowe metody zapewniające firmom kontrolę, współpracujemy przy tym z największymi firmami technologicznymi na świecie. Pracujemy też nad odnajdywaniem nowych sposobów na wykorzystanie rozwojowych technologii, jak chociażby SD WAN, 5G, czy uCPE. Żaden inny dostawca sieci nie łączy się z większą liczbą centrów danych w Europie i Azji niż Colt.

Moim zdaniem podstawą każdej pomyślnej transformacji cyfrowej jest właśnie inwestycja w technologię, ludzi i procesy zwiększające wartość biznesową. Obejmuje to finansowanie kluczowych elementów wspierających cyfrowe przedsiębiorstwo, w tym chmurę, bezpieczeństwo cybernetyczne i customer experience. Sukces wymaga skutecznego zarządzania zasobami w chmurze i przejrzystego wglądu w ich koszt. W infrastrukturze Colt podejmowane są inwestycje mające wzmocnić zdolność obsługi klientów przechodzących do chmury i przyspieszenia wejścia firm na polski rynek. Działamy w tej branży od dłuższego czasu i nauczyłem się, że bez względu na to gdzie się znajdujemy, napotykamy na podobne problemy. Aby transformacja przebiegła bezproblemowo należy przede wszystkim słuchać. W biznesie może to oznaczać różnicę między porażką a sukcesem. Przepisy są co najwyżej kwestią techniczną.

Co z bezpieczeństwem w tak ekstremalnych sytuacjach jak obecnie, kiedy tysiące pracowników nie mogą pracować z biura, pracują zdalnie – co powinno wyróżniać dobrą sieć, która „udźwignie” takie obciążenie.
Ze względu na COVID-19 większość pracowników pracuje obecnie w domach, przez co korporacyjne serwery VPN stały się nadrzędnym elementem infrastruktury firmy, a ich bezpieczeństwo i dostępność pozostają w centrum uwagi zespołów IT. Organizacje wykazują bezprecedensowy nacisk na bezpieczeństwo.

Stawiamy na inteligentne rozwiązania we wszystkim, co robimy - od sieci po sposób dostarczania usług. Inwestujemy nie tylko w naszą sieć, ale także w usługi i wsparcie z nią związane. Przygotowujemy firmy na nową erę, oferując wszechstronną, bezpieczną łączność, poprzez szereg produktów, w tym zapory ogniowe, bezpieczne bramy sieciowe, ochronę przed atakami DDoS i szyfrowanie ruchu sieciowego. Skuteczne zabezpieczenia opierają się na wielu warstwach obrony dlatego zapewniamy wszechstronną ochronę na wszystkich punktach styku gdzie mogą występować luki: na końcu sieci i jej wnętrzu oraz wzdłuż ścieżki przesyłu. Podczas gdy duży nacisk pod kątem bezpieczeństwa kładziony jest na użytkownika i aplikacje, ochrona danych podczas ich przesyłania jest kluczowym elementem całościowej strategii bezpieczeństwa. Nasze usługi szyfrowania sieci zapewniają bezpieczną łączność, więc bez względu na to, którą warstwę sieci trzeba zabezpieczyć, oferujemy kompleksową usługę szyfrowania dostosowaną do potrzeb przedsiębiorstw.

ZOBACZ TAKŻE: eParagon na telefon w Polsce. Wiemy, kiedy nowe rozwiązanie trafi do firm

Nasza zapora ogniowa nowej generacji jest zarządzana w pełni przez Colt i oferuje bezpieczeństwo w całym zasięgu sieci, klasyfikację i zdolność rozpoznawania aplikacji i bezpieczeństwo treści, w tym IDS / IPS, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, filtrowanie adresów URL i kontrolę SSL. Nasze usługi ochrony DDoS chronią aplikacje i usługi internetowe przed atakiem Distributed Denial of Service - rozproszonej odmowy dostępu (DDoS). Nasza usługa filtruje ataki DDoS w ciągu kilku sekund i bez konieczności interwencji człowieka, umożliwiając jednocześnie przepływ normalnego/uwierzytelnionego ruchu.  Nasze sieciowe usługi szyfrowania oferują szyfrowanie w warstwie optycznej, Ethernet i IP.

Bezpieczeństwo sieci jest największym wyzwaniem?
Bezpieczeństwo sieci, stało się priorytetem wszystkich graczy na rynku telekomunikacyjnym. Stoją oni w obliczu wyzwań związanych z pojawieniem się nowych zagrożeń opartych na nowych technologiach. Potrzebnych jest zatem wiele innowacji technicznych jak i operacyjnych, aby spełnić oczekiwania klientów dotyczące pełnego bezpieczeństwa systemu od sieci do poziomu urządzenia. Kolejnym wyzwaniem telekomunikacji i dostawców usług internetowych jest wpływ Internetu przedmiotów (IoT), który prowadzi do gwałtownego wzrostu liczby urządzeń podłączonych do sieci. Wzrost ten generuje biliony nowych źródeł danych, a zatem przewiduje się, że wzrost ten zwiększy wolumen danych przetwarzanych w sieci do zettabajtów rocznie. Gartner ocenił, że do 2020 roku do IoT będzie podłączonych prawie 20 miliardów urządzeń, a dostawcy produktów i usług IoT osiągną przychód o wartości 300 miliardów dolarów.
 
Ale wyzwaniem jest też to, że cały przemysł telekomunikacyjny przechodzi transformacyjną fazę rozwoju. Wraz z dostępnością nowych technologii rośnie różnorodność i jakość usług świadczonych przez firmy telekomunikacyjne i dostawców usług internetowych (ISP), marże zysku maleją, a linia dzieląca firmy telekomunikacyjne  i technologiczne zaciera się. W związku z tym telekomunikacja musi od nowa spojrzeć na poziom innowacji ICT i dostosować swoją organizację do transformacji cyfrowej poprzez tworzenie wydajnych interfejsów między różnorodnymi usługami i poszukiwanie narzędzi do zachowania elastyczności organizacyjnej.
 
Dostawcy usług telekomunikacyjnych muszą podjąć wysiłek zmodernizowania infrastruktury IT i łączności oraz skoncentrować się na świadczeniu usług transmisji danych i głosu, które są wysokiej jakości, niezawodne i niedrogie. Dokładnie to robi Colt, rozbudowując Colt IQ Network
 
Oprócz tego, operatorzy telekomunikacyjni pracują nad udostępnieniem sieci 5G w celu zapoczątkowania ogromnej fali szybszego Internetu. Chociaż technologia nie została jeszcze w pełni rozwinięta, dostawcy usług telekomunikacyjnych prowadzą badania i testy w wyścigu by pozostać konkurencyjnymi. Pełny, masowo dostępny zasięg sieci 5G oczekiwany jest około 2021 roku.
 
Jest zielone światło dla technologii 5G w Polsce – mają Państwo już plany rozwoju także w tym obszarze?
Zbliżające się wdrożenie sieci komórkowych 5G ma poważne konsekwencje w kontekście wspierającej infrastruktury dosyłowej, do których należy się odnieść jak najszybciej. Operatorzy telefonii komórkowej w Polsce i regionie będą musieli znacząco zainwestować w szybkie sieci światłowodowe, co niektórzy już robią, ale w stopniu  niewystarczającym do zaspokojenie potrzeb zbliżającej się sieci 5G. Potencjalnie bardziej opłacalną alternatywą jest dla nich ściślejsza współpraca ze specjalistycznymi dostawcami usług dosyłowych, takimi jak Colt Technology Services, którzy mogą dostarczyć gotową infrastrukturę spełniającą wymogi nowej technologii. Pojawienie się 5G w Polsce oferuje nam więc ekscytujące możliwości.
 
Sieć Colt IQ to szkielet sieci o wysokiej przepustowości, który zapewnia łączność o niskim opóźnieniu i jest obecny we wszystkich głównych hubach na całym świecie, a także w najważniejszych hiperskalowych centrach danych. W połączeniu z usługami Colta dostępnymi na żądanie, która pozwalają firmom na zwiększanie i zmniejszanie przepustowości sieci niemal w czasie rzeczywistym, pozycjonuje Colt IQ Network jako architekturę nowej generacji gotowej do obsługi 5G. Dlatego nie ukrywam, że liczymy na przyspieszenie wprowadzenia 5G, ponieważ jest to dla nas okazja do dostarczenia sieci dosyłowej. Do poprawnego działania sieci 5G potrzebne będą światłowody. My mamy już gęstą sieć światłowodową i zasięg w 52 miejskich sieciach MAN na całym świecie, włączając region Polski - to prawie tak, jakbyśmy spędzili ostatnie kilka lat przygotowując naszą sieć do 5G.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: OPPO, Ericsson i MediaTek testują połączenia 5G najnowszej generacji
 
Myślę, że nawet jeśli nie zobaczymy 5G w pełnej skali, powinniśmy przynajmniej zobaczyć więcej programów pilotażowych i testów wdrożeniowych na całym świecie, jeszcze w 2020 roku. 5G to kosztowna inwestycja dla operatorów bezprzewodowych i jej finalizacja zajmie trochę czasu.
 
Mogę też powiedzieć, że ściśle współpracowaliśmy z Cisco w celu zaprojektowania architektury sieci, która jest łatwa w obsłudze, wysoce dostępna i zdolna do dostarczania innowacyjnych usług sieciowych wymaganych dla 5G. Ta współpraca zapewnia większą elastyczność naszej sieci dla dostawców usług mobilnych (MSP) przed pojawieniem się 5G. Umożliwiła też wsparcie nowocześniejszej architektury 5G poprzez wykorzystanie chmurowych radiowych sieci dostępowych (CloudRAN). Wykorzystanie CloudRAN zmniejsa koszty operacyjne dzięki większej efektywności wykorzystania spektrum i zasobów radiowych oraz oszczędnych anten wymagających mniej bezpośredniej obsługi technicznej.
 
Co wyróżnia polskie firmy na tle Europy -  czym różnią się nasze potrzeby od oczekiwań organizacji w innych krajach?
W ostatnim dziesięcioleciu branża usługowa w Polsce, w tym finansowa, prawna i telekomunikacyjna, rozwijała się w tempie 6 procent rocznie. Łącznie branże te osiągnęły wyższy wzrost niż inne polskie sektory. W ostatnich latach polski sektor usług biznesowych wyjątkowo się rozrósł. Nie mogę powiedzieć by potrzeby polskich przedsiębiorstw różniły się w znaczący sposób od potrzeb firm europejskich. Jeśli spojrzymy na sektor IT i Telco, zaobserwujemy że firmy są w trakcie przenoszenia swojej infrastruktury do chmury, proces ten znajduje się oczywiście na różnych etapach zaawansowania.
 
Dla wielu z nich zmiany rozpoczynają się albo od małych wewnętrznych projektów IT albo od przenoszenia podstawowego oprogramowania (edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, poczty elektronicznej) do modelu subskrypcji w chmurze. Dlatego potrzeby biznesu nie są odmienne, inna jest za to lokalna dostępność większości dostawców chmury i usług chmurowych. Zazwyczaj ich infrastruktura znajduje się poza Polską - we Frankfurcie, Amsterdamie, Londynie. Wymaga to wysokiej jakości połączeń z tymi platformami i tu znajduje się nasza przewaga, gdyż łączymy ponad 900 centrów danych znajdujących się w największych centrach biznesowych w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.
 
Jakie są główne wyzwania, co może stanowić barierę dla rozwoju naszego rynku.
Łączność ma kluczowe znaczenie dla przyszłości każdej gospodarki. Wraz z ewolucją infrastruktury sieciowej w Polsce kluczową sprawą jest, aby centra danych były niezawodne, bezpieczne i zabezpieczone finansowo dzięki usługom o wysokim standardzie. Jeśli przyjrzymy się uważnie polskiemu rynkowi, zauważymy, że należy dokonać pewnej konsolidacji. Musimy wziąć pod uwagę, że choć już rozpoczęliśmy ten proces, to rynek jest nadal bardzo rozdrobniony. Napływ kluczowych graczy na polskim rynku sprawi że ta sytuacja szybko się zmieni.
 
Wymagane poważne, czasem bardziej ryzykowne inwestycje, mogą stanowić barierę dla postępu. Jestem głęboko przekonany, że takie działania, w tym zmiany w polityce publicznej,  są jednak potrzebne aby stworzyć środowisko bardziej sprzyjające rozwojowi IT i telekomunikacji. Myślę, że należy wprowadzić szczególne środki w celu zwiększenia wydajności i wzrostu w branżach zaawansowanych technologii. W naszym sektorze Polska powinna budować i dalej rozbudowywać istniejące aktywa i bazę kapitału intelektualnego, zamiast inwestować w dziesiątki przedsięwzięć na małą skalę, w dodatku o podwyższonym ryzyku.

Super Biznes 29 IV
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze