Stłuczka, kolizja, ubezpieczenie samochodu, odszkodowanie

i

Autor: Shutterstock

Jakie pułapki czają się w ubezpieczeniach komunikacyjnych?

2015-04-23 13:02

Każdy właściciel samochodu musi wykupić ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). Jednak zanim zdecyduje się na polisę u konkretnego ubezpieczyciela powinien dokładnie zapoznać się z daną ofertą i przeczytać umowę, bo mogą czaić się tam niekorzystne zapisy.

Podwójne OC

Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela OC, to pamiętaj o wypowiedzeniu umowy temu,  z którym nie chcesz już kontynuować umowy. Jeśli tego nie zrobisz, to zapłacisz podwójne OC – jedno u poprzedniego i drugie u nowego ubezpieczyciela.

AC nie jest obowiązkowe

Autocasco nie jest obowiązkowe. Właściciel auta nie musi wykupić AC. Nikt nie może mu go narzucać. Opłata za samo obowiązkowe OC jest dużo niższa, dlatego też niektórzy kierowcy decydują się wyłącznie na tę formę ochrony.

Sprawdź również: Taryfikator mandatów drogowych 2015

Narzucone zamienniki

Niekiedy ubezpieczyciele godzą się na usunięcie szkody poprzez montowanie części nieoryginalnych (zamienników). Złożenie takiej propozycji ubezpieczonemu jest dopuszczalne, ale narzucanie jej już nie, bo ogranicza to prawa poszkodowanego do uzyskania pełnej rekompensaty.

Nie ma kluczyka, nie ma pieniędzy

Na odszkodowanie z tytułu AC nie zawsze można liczyć. Może zdarzyć się tak, że do uzyskania pieniędzy potrzebne będą...kluczyki i dokumenty wozu. Taki zapis może wręcz uniemożliwić uzyskanie ubezpieczenia z tytułu kradzieży auta. Dlatego przed podpisaniem polisy, trzeba dokładnie przeczytać wszystkie zapisy.

Koszty holowania

Koszty za holowanie auta powinny pochodzić z OC. Jednak ubezpieczyciele zastrzegają sobie, że ubezpieczony nie może sobie wybierać dowolnej firmy do odholowania auta, tylko tę która jest jedną z tańszych na danym rynku. Zakład ubezpieczeń zastrzega sobie, że w razie rzeczywistego zawyżenia kosztów holowania  będzie mógł wypłacić kwotę odpowiadającą średniej cenie za takie usługi. Ubezpieczyciel nie ma prawa kwestionowania faktury wtedy, kiedy poszkodowany trafi do szpitala po wypadku, a holowanie pojazdu zleci policja.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze