Komornik

i

Autor: Stanisław Kowalczuk

Komornik nagra kamerą wizytę u dłużnika

2018-09-28 14:16

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje rewolucję w przepisach o komornikach sądowych. Ma ona zakończyć gehennę, jaką przeżywały osoby wykonujące czynności egzekucyjne w terenie, a z drugiej strony chronić dłużników. Nagrywanie kamerą czynności komorniczych i wprowadzenie wzoru urzędowego formularza skargi na sposób ich prowadzenia to tylko niektóre zmiany, które mają się do tego przyczynić – podaje „Rzeczpospolita”.

Zbliża się koniec dantejskich scen, które miały miejsce podczas czynności egzekucyjnych. Od 1 stycznia 2019 r. każdy z 1717 polskich komorników sądowych będzie miał obowiązek nagrywania swoich wizyt u dłużników. Po włączeniu kamery będzie musiał podać dane identyfikujące sprawę i jej uczestników. Po zakończeniu czynności, nagranie będzie dołączane do akt sprawy. Dłużnik będzie miał do niego dostęp , jednak tylko w kancelarii komornika i na jego urządzeniach. Komorników oko kamery ma chronić m.in. przed groźbami ze strony dłużników. Z kolei drugą stronę przed nadużyciami i przekraczaniem uprawnień przez osoby, prowadzące czynności egzekucyjne.

Dla tych, którzy dalej nie będą zadowoleni z pracy komornika, przygotowano specjalny wzór urzędowego formularza skargi na jego czynności. Od 1 stycznia 2019 r. komornik będzie zobowiązany do tego, aby wręczyć go dłużnikowi podczas wykonywanych czynności, a także przekazać informację o możliwości złożenia skargi. Urzędowy formularz będzie można znaleźć także w kancelariach komorniczych, sądach i na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jego wprowadzenie ma zwiększyć skuteczność skarg na komorników. Do tej pory aż 80 proc. nie było uwzględnianych z powodu uchybień formalnych.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze