Najlepszy czas na założenie konta bankowego
Na rynku możemy znaleźć coraz więcej ofert kont bankowych dla dzieci w przeróżnym wieku (niektóre nawet bez żadnych limitów). Warto jednak zastanowić się w jakim celu chcesz je założyć. Czy będzie to konto na bieżące wydatki dziecka, oszczędnościowe czy po prostu uważasz, że dziecko potrzebuje karty na jakiś wyjazd.
Jeszcze jakiś czas temu barierą wiekową założenia konta był 13 rok życia dziecka. Bo dopiero wtedy dziecko zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. To znaczy, że może założyć konto na swoje nazwisko i rozporządzać swoimi pieniędzmi, ale to opiekun prawny musi podpisać wszystkie dokumenty.
Obecna szeroka oferta kont dla dzieci zachęca do założenia konta dla swojej pociechy. Najważniejsza jest jednak gotowość dziecka do zarządzania swoimi pieniędzmi w ten sposób. Sensowne wydaje się więc poczekanie do okolic 13 roku życia, ale oczywiście wszystko należy dopasować do indywidualnej sytuacji swojej i dziecka.
Na co zwrócić uwagę zakładając konto dla dziecka?
W zależności od celu zakładanego konta można zwrócić uwagę na różne aspekty konta. Przede wszystkim opłaty. Wprawdzie bankowe rachunki młodzieżowe (i dziecięce) często są prowadzone na preferencyjnych warunkach (opłaty są znacznie niższe niż w przypadku “dorosłych” kont, a często konto jest całkowicie darmowe), ale zawsze można porównać je między sobą - czy mają jakieś dodatkowe warunki, które trzeba spełnić żeby skorzystać z niższych opłat za konto.
Kolejną sprawą jest wgląd rodzica w transakcje. Czy założsz je w banku, w którym sam masz konto, żeby mieć możliwość monitorowania wydatków Twojej pociechy. Czy zostawisz dziecku wolną rękę. Oczywiście zawsze można sprawdzać na co dziecko pieniądze wydaje, ale mając konta w tym samym banku jest to znacznie łatwiejsze.
Równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Warto pamiętać o ustaleniu limitów - szczególnie na płatności bezdotykowe. Koniecznie należy też porozmawiać z dzieckiem, że nie może podawać kodu PIN do karty innym osobom.
Rachunek bankowy dla dziecka - niebezpieczeństwa
Z jednej strony konto bankowe wraz z kartą daje poczucie bezpieczeństwa, że dziecko nie zgubi pieniędzy (np. na kolonii). Jednak druga strona medalu to możliwość zgubienia karty bądź przekazania w niepowołane ręce kodu PIN. Uczul dziecko na to, że musi Cię natychmiast powiadomić, jeśli zgubi kartę do bankomatu.
Ponadto trudniej zapanować nad wydatkami, bo nie widać realnych pieniędzy. Dziecko może nie wiedzieć, ile dokładnie wydało i ile jeszcze mu zostało. Oczywiście zawsze może sprawdzić stan konta, ale to jednak co innego niż ilość pieniędzy w portfelu.
Zanim założysz konto bankowe dla dziecka, pamiętaj o…
Pamiętaj o… edukacji finansowej. Nie sztuką jest założyć dziecku konto i wyposażyć w kartę płatniczą. Sztuką jest nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa i obycie dziecka z gotówką. Lepiej nie zaczynać od przelewania pieniędzy na konto, ale od rozmów, pokazywania na realnych przykładach jak działa świat finansów.
Edukacja finansowa to jedno, ale równie ważne jest zaufanie, ale też pozwolenie na popełnianie błędów. Nie chodzi przecież o to, żeby kontrolować każdy ruch dziecka. Nauka na własnych błędach jest bardzo wartościowa i może pozwoli uniknąć finansowych problemów w przyszłości na znacznie większych kwotach.
Co musisz wiedzieć, zanim założysz konto dla dziecka? Sprawdzone porady
- Poczekaj na założenie dziecku konta, gdy będzie one na tyle odpowiedzialne, by móc dysponować pieniędzmi. Ty najlepiej ocenisz, gdy nadejdzie ten czas.
- Zakładając konto zainteresuj się ofertą swojego banku, co może być dla Ciebie wygodne i w razie czego umożliwia przelanie szybko awaryjnych pieniędzy.
- Jeżeli Twój bank nie ma dobrej oferty, zainteresuj się innymi bankami.
- Ustaw limity na wydatki na karcie.
- Koniecznie! Wyjaśnij dziecku zasady bezpiecznego posługiwania się kartą: nie powinno dawać karty nikomu innemu; nie powinno podawać numeru PIN żadnej osobienie; nie powinno zapisywać numeru PIN na karcie lub trzymać zapisany numer razem z kartą w portfelu
- Zdecyduj co dziecku wolno robić, a czego nie z pieniędzmi na karcie i jasno mu to wytłumacz
- Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o pieniądzach