500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus

Nowy wniosek o 500 plus. Długie miesiące czekania na pieniądze

2022-04-07 10:49

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, niebawem kończy się okres świadczeniowy. Oznacza to, że mamy niewiele czasu, aby złożyć wniosek, aby nie mieć przerw w wypłatach programu 500 plus. Jako ostateczny termin wyznaczono 30 kwietna. Kto się spóźni, będzie musiał poczekać nawet do trzech miesięcy.

Nowy okres świadczeniowy 500 plus. Ograniczony czas na złożenie wniosku

Od początku lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500 plus na nowy okres świadczeniowy 2022/2023. Według danych przekazanych PAP przez resort rodziny w ciągu dwóch miesięcy złożono już 2,9 mln takich wniosków, które obejmują niemal 4,7 mln dzieci. Dla 4,2 mln dzieci świadczenie zostało już przyznane i oczekuje na wypłatę.

"Zachęcam, aby rodzice, którzy chcą mieć pewność, że ciągłość wypłaty świadczeń będzie zachowana, złożyli wnioski drogą elektroniczną do 30 kwietnia. Jeśli wniosek będzie złożony w tym terminie, wówczas pierwsze świadczenie w nowym okresie rozliczeniowym rodzice otrzymają do 30 czerwca tego roku" - przypomina minister Marlena Maląg w wypowiedzi przesłanej PAP.

500 plus już nie wystarcza. Polacy ŻĄDAJĄ 700 plus. "PiS DAJE ZA MAŁO! Nie mamy pieniędzy! | KOMENTERY

Kto nie zdąży w terminie, na 500 plus poczeka do 3 miesiecy

W przypadku wniosków złożonych po 30 kwietnia ustalenie prawa do wypłaty świadczenia nastąpi w ciągu maksymalnie 90 dni. Wnioski można składać drogą elektroniczną na trzy sposoby – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub bankowość elektroniczną. Jeśli rodzic złoży wniosek na okres 2022/2023 w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to przyznanie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.

Sonda
Czy 500 plus powinno być waloryzowane?

Ministerstwo zaznacza, że w przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2022 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2022 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku. Jeśli rodzic ubiegający się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze