Polski Ład przyśpieszy wypłaty? Księgowi nie nadążają za przepisami

2021-11-30 8:06
samodzielni księgowi
Autor: Meditations, CCO Public Domain, pixabay.com samodzielni księgowi

Jak czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej" zmiany, które wprowadza Polski Ład spowodują poważne problemy z wypłatami na początku roku. Według księgowych jest za mało czasu na dostosowanie programów płacowych do nowych przepisów. To może skutkować tym, że wielu pracodawców zdecyduje się wcześniej wypłacić pensje pracownikom, tak aby uniknąć rozliczeń według nowych zasad.

Polski Ład poważnym wyzwaniem dla księgowych

Będą problemy z dostosowaniem programów płacowych do nowych zasad rozliczenia – alarmują księgowi - pisze "Rzeczpospolita" we wtorkowym wydaniu. "Zdecydowana większość naszych klientów wypłaca pensje za grudzień na początku stycznia. Muszą je rozliczyć już zgodnie z Polskim Ładem. A producenci programów księgowych uprzedzają, że mogą nie zdążyć z wprowadzeniem zmian" – mówi gazecie Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting.

ZOBACZ Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Polski Ład powinien być przesunięty o rok

Przez Polski Ład grudniowe wypłaty przyjdą wcześniej?

Tych zmian będzie bardzo dużo. "Nowa kwota zmniejszająca PIT, skomplikowane wzory na ulgę dla klasy średniej, zakaz odliczania składki zdrowotnej" – wymienia doradca podatkowy Artur Kowalski. Co zrobić? Gazeta proponuje, by przyspieszyć wypłaty i rozliczyć na starych zasadach. "Kodeks pracy tego nie zabrania" – radzi adwokat Artur Rycak. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze