Resort finansów pracuje nad listą dobrych praktyk. Podpowie jak nie wpaść na słupa

2017-10-10 10:15

Ministerstwo Finansów chce aby to przedsiębiorca dokładnie sprawdzał młodych kontrahentów. Taka weryfikacja podmiotów dopiero startujących w biznesie ma być jedną z dobrych praktyk, których listę od kilku tygodni przygotowuje resort.

Dokładne przyglądanie się kontrahentom z krótkim stażem na rynku wynika z faktu, że ze statystyki fiskusa jasno wskazują - firmy "słupy" często są rejestrowane właśnie na osoby z krótkim biznesowym stażem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna". Właśnie dlatego eksperci z Ministerstwa Finansów i przedstawiciele organizacji przedsiębiorców pracują nad listą "precyzyjnych dobrych praktyk", które mają pomóc przedsiębiorcy, by nie został przez tzw. słupa oszukany.

Przeczytaj też: Szara strefa. Zobacz ile codziennie tracimy na przemycie

Taka lista miałaby być zestawem czynności, które podatnik powinien wykonać, by mieć pewność, że nie straci prawa do odliczenia VAT z faktur wystawianych przez kontrahentów. Wśród przesłanek należytej staranności miałoby pojawić się m.in. stosowanie split paymentu, czyli podzielonej płatności w podatku od towarów i usług.

Zobacz również: Ministerwstwo Finansów zatrudni hakerów

Resort mówi także o dokładnym weryfikowaniu danych o kontrahentach w dostępnych bazach informacji gospodarczej i dostarczeniu dodatkowych danych, aby rozszerzyć zakres rejestru VAT.


Źródło: money.pl, Dziennik gazeta Prawna

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze