Uważaj na swoją kartę kredytową! Złodzieje stosują skimming
4-cyfrowy kod pin przypisany do karty kredytowej nie zawsze jest wystarczającym zabezpieczeniem przed niechcianym przechwyceniem danych, a nawet utraceniem pieniędzy z konta. Przestępcy doskonale wiedzą, jak za pomocą karty należącej do potencjalnego klienta banku przechwycić cenne dla nich dane. Dobrym dodatkowym zabezpieczeniem jest kod BLIK, dzięki któremu nasza karta kredytowa nie musi fizycznie znajdować się w maszynie. Można go zdobyć dzięki zainstalowanej aplikacji banku na telefonie. Kiedy jednak takiego kodu nie posiadamy, wtedy musimy zachować ostrożność i chronić za wszelką cenę swoje dane wrażliwe np. poprzez zakrycie dłonią klawiatury, na której wprowadzamy kod pin. Zdarzało się, że złodzieje montowali zupełnie nie rzucające się w oczy kamery o małych wielkościach przy ekranach bankomatów. Obecnie stosują coraz to nowocześniejsze metody, które ciężko jest wykryć, ale będąc świadomym zagrożenia można im zapobiec. Jak informuje portal strefabiznesu.pl z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2021 roku odnotowano aż 172 tysięcy tego typu kradzieży.
Jak i gdzie za pomocą kart kredytowych kradną złodzieje?
Bankomat nie jest jedynym miejscem, gdzie złodzieje mogą wykraść Twoje dane wrażliwe, a nawet wysokie sumy pieniędzy. Okazuje się, że takie przypadki często zdarzają się w hotelach lub w restauracjach czy sklepach, kiedy to na terminal zostaje nabita za wysoka kwota, o czym często dowiadujemy się już po fakcie sprawdzając swój stan konta. Ważne jest, aby podczas takich płatności zwracać uwagę na wyświetlaną kwotę, którą przyszło nam zapłacić.
Najczęściej przestępcy czyhają przy bankomatach, gdzie montują specjalne blokady, które w momencie próby wypłacenia pieniędzy uniemożliwiają ich wysunięcie z maszyny. Wtedy trafiają one do specjalnej skrytki, którą następnie złodziei może opróżnić.
Jak przestępcy stosują skimming?
Najprostszym sposobem kradzieży pieniędzy z konta bankowego jest dla złodziei skopiowanie cudzej karty kredytowej za pomocą specjalnego elektronicznego urządzenia, który udostępnia numer karty, imię i nazwisko posiadacza, kod CVV, a także datę ważności. Wystarczy, że złodziej przyłoży kalkę do miejsca, którego wcześniej dotknęła karta kredytowa. Wypukłe elementy odbiją się na papierze i złodziej otrzyma m.in. numer karty. Bardziej zaawansowanym, ale wciąż możliwym do przechwycenia danych sposobem jest sklonowanie karty, dzięki czemu udostępniany jest zarówno pasek magnetyczny, ale także kod pin do karty właściciela. Podczas takich działań używane są specjalne urządzenia.
Tak kradną w bankomatach. Jak nie paść ofiarą przestępców?
Za każdym razem kiedy zdecydujesz się użyć karty kredytowej, zwracaj szczególną uwagę na to, gdzie wypłacasz gotówkę. W przypadku bankomatu, warto mu się dokładnie przyjrzeć, czy nie występują podejrzane elementy nie będące częścią oryginalnego wyposażenia maszyny. Kiedy potrzebujesz skorzystać z bankomatu, rozważ ten sprawdzony, do którego często się udajesz, lub taki, który usytuowany jest w budynku banku. Przy każdej próbie używania karty kredytowej zachowaj rozwagę i bądź świadomy potencjalnego zagrożenia, a kiedy możesz, decyduj się na płatność zbliżeniową. Co więcej, nie powinieneś upubliczniać dobrowolnie swoich danych z karty w mediach społecznościowych, ponieważ możesz zapłacić za to srogą cenę.