Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

13. emerytura 2022. Ruszają wypłaty! Podano dokładną datę

2022-03-31 12:34

Uruchomiono wypłaty 13. emerytury dla seniorów. 1 kwietnia pierwsi seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Otrzymają je wszyscy emeryci i renciści – w sumie ok. 9,7 mln osób. Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 roku, a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.

13 emerytura 2022. Kiedy pieniądze trafią na konto?

Jak przypomina resort rodziny, w 2022 r. 13. emerytura wypłacona zostanie w sześciu terminach wraz z kwietniowymi emeryturami. Wysokość świadczenia wyniesie 1388,44 zł brutto i będzie wyższe o 87,56 zł niż w roku ubiegłym. Osoby otrzymujące emeryturę minimalną zobaczą na koncie łącznie aż 2435,96 zł. W kwietniu ZUS wypłaci zarówno comiesięczną emeryturę, w tym roku rekordowo wysoką, jak i trzynastkę. Renciści i emeryci dostaną więc wyjątkowo wysokie świadczenia. W tym roku 13. emerytura będzie dla wielu osób wyższa niż w latach poprzednich, gdyż rząd postanowił zwolnić to świadczenie z podatku dochodowego. Dzięki temu ZUS wypłaci wszystkim taką samą kwotę, czyli 1217,98 zł na rękę.

"Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku dla ponad 1 mln seniorów na sumę ponad 1,2 mld zł. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł. Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów" – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w wypowiedzi przesłanej PAP.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

13. emerytury. Jaki koszt dla budżetu?

Ministerstwo zaznacza, że trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Ponadto, od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Aby otrzymać trzynastkę nie trzeba składać dodatkowych wniosków.

Pierwszy raz emeryci i renciści otrzymali trzynastki w 2019 roku, od 2020 roku świadczenie jest gwarantowane ustawą, jako coroczne, dodatkowe wsparcie. Minister podała, że na trzynastki w 2022 roku rząd przeznaczył ponad 13,1 mld złotych. "Od momentu uruchomienia tego świadczenia, a więc od 2019 roku do emerytów i rencistów trafiło już – z tytułu trzynastej emerytury – ok 47,8 mld złotych" - podkreśliła Maląg

Sonda
Czy rząd powinien zwiększyć wysokość wypłacanej właśnie trzynastej emerytury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze