Nauka książka uczenie się nauczanie szkoła lekcja

i

Autor: pexels.com

13 mln. zł. na naukę polskiego. Dodatkowe wsparcie dla Ukraińców

2022-07-07 15:58

W ramach projektu "Szansa - nowe możliwości dla dorosłych" uruchomionych zostanie dodatkowe 13 000 000 złotych na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Pieniądze przeznaczone będą na pomoc w nauce polskiego, podnoszenie umiejętności podstawowych, pomoc prawną oraz psychologiczną. Projekt jest finansowany z programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Długofalowe wsparcie dla obywateli Ukrainy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek podpisali w czwartek aneks do umowy w tej sprawie.

"Po pierwszych działaniach oferujących uchodźcom wojennym z Ukrainy doraźną pomoc materialną, mieszkaniową i żywnościową nadszedł czas na bardziej systemowe i długofalowe wsparcie" – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Instytucjami, które będą uprawnione do ubiegania się o dodatkowe środki finansowe będą m.in. organizacje, których głównym celem działalności nie jest osiągnięcie zysku:domy kultury, uniwersytety trzeciego wieku, biblioteki, uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Instytucje powinny się wykazać doświadczeniem w pracy z cudzoziemcami.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Nauka polskiego, porady prawne i wsparcie

Głównym zadaniem wybranych organizacji będzie wsparcie obywateli Ukrainy (powyżej 18 roku życia), którzy korzystają w Polsce z ochrony w związku z wojną trwającą w ich kraju. Tematyka proponowanych zajęć powinna uwzględniać ich najważniejsze potrzeby. Poza nauką polskiego, wsparcie ma polegać na przekazywaniu informacji dotyczących m.in. korzystania z polskiej służby zdrowia, poszukiwania oraz podejmowania legalnej pracy w Polsce, funkcjonowania szkół, przedszkoli i urzędów.

Poza zajęciami edukacyjnymi, istotnym elementem może być możliwość skorzystania z usług tłumacza, asystenta międzykulturowego czy uzyskanie porady prawnej. Wiceminister podkreśliła, że zaplanowane w projekcie działania bazują na wypracowanych rozwiązaniach i dobrych praktykach.

Sonda
Czy uczniowie z Ukrainy powinni obowiązkowo zdawać język polski na maturze?

O projekcie

Projekt "Szansa – nowe możliwości dla dorosłych" jest realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji od grudnia 2018 r. W ramach pierwszego etapu projektu przetestowano i wypracowano modele wsparcia osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych, w tym obcokrajowców z prawem legalnego zatrudnienia w Polsce.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze