Sejm

i

Autor: twitter.com Sejm

14. emerytura w Sejmie. Co o "czternastkach" zadecydowali posłowie?

2022-05-25 23:23

14. emerytura w Sejmie. W środę (25.05) późnym wieczorem w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy; "o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów". Wobec zgłoszonej autopoprawki trafi ona jednak do ponownego rozpatrzenia przez połączone sejmowe komisje Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Świadczenie ma być wypłacane co do zasady od 25 sierpnia do 20 września. W uzasadnieniu wskazano, że ZUS potrzebuje więcej czasu.

14. emerytura w 2022. Kiedy wypłaty czternastki?

Główne kontrowersje zwłaszcza posłów opozycji wywołał próg dochodowy, do którego przysługuje pełna 14-tka, oraz źródło wypłaty. - Nie przysługuje wszystkim emerytom, lecz wyłącznie tym ze świadczeniem do wysokości 2,9 tys. zł, choć w uzasadnieniu do projektu ustawy rządzący podkreślają, że skutki wyższej inflacji odczuwają wszyscy seniorzy. Posłanka zapytała, jak został wyliczony ten próg obecnego na sali wiceministra rodziny Stanisława Szweda, a następnie złożyła poprawkę likwidującą tenże próg - argumentowała posłanka Joanna Frydrych z PO.

Jak dodała świadczenie powinno być wypłacane z FUS (Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), a nie z funduszu Solidarnościowego. - To ograbianie najsłabszych i najbiedniejszych. Ta pomoc jest iluzoryczna, tu potrzeba systemowych rozwiązań, takie jak proponował Donald Tusk czyli drugą waloryzację - mówiła posłanka Frydrych. Co powiecie tym, których emerytury przekraczają 2,9 tys. zł., Ich drożyzna nie dotyczy? - pytała posłanka PO.

Wtórowała jej Bożena Żelazowska z PSL, która również uważa, że to jest niesprawiedliwe kryterium. Od dawna postulujemy emeryturę bez podatku, 14-tka to kupowanie głosów wyborców - mówiła Żelazowska.

Poseł Lewicy Robert Obaz również apelował o wprowdzenie drugiej waloryzacji jako rozwiązania stażowego, tak by w czasach wysokiej inflacji seniorzy mogli czuć się bezpieczni.  -Lewica od dawna postuluje leki za 5 zł. oraz wprowadzenie wdowiej renty tak jak jest w krajach UE - dodał Obaz. Mirosław Suchoń z Polski 2050 ocenił, że "ta ustawa i filozofia PiS jest absolutnie nieprzystająca do dzisiejszych czasów". Dodał, że "jest to dodatkowa kropla benzyny na płomień inflacji", bo dodatkowe pieniądze przeznaczone na konsumpcję przyczynią się do kolejnego wzrostu cen.

Na pytania i zarzuty opozycji odpowiadał Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej. - A co wyście zrobili podczas rządów, podwyższyliście wiek emerytalny, a waloryzacja była na poziomie 2-4 zł. - mówił wiceminister. 13-ta emerytura, 14- ta emerytura, dodatki osłonowe, obniżenie podatków od lipca, które również obejmie seniorów to realna pomoc, którą przygotowujemy specjalnie dla seniorów - kontrargumentował wiceminister. 

- W latach 2019-2022 na wsparcie emerytów i rencistów przeznaczamy ok. 116 mld zł. Przewidujemy, że koszty 14emerytury będą na poziomie 11,4 mld zł. W przypadku 13emerytura było to ponad 13 mld zł. Łącznie z tych dwóch świadczeń w 2022 r. do emerytów i rencistów trafi prawie 25 mld zł.-wyliczał Szwed w Sejmie. 14 emerytura objętych zostanie ok. 9 mln emerytów i rencistów, w tym ok. 7,7 mln osób otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln w wysokości niższej - dodał wiceminister.

14. emerytura w Sejmie. Druga waloryzacja zamiast dodatkowej emerytury?

Głosowanie poprzedziła debata parlamentarna. Opozycja przekonywała, że zamiast 14. emerytury lepszym rozwiązaniem dla seniorów byłaby druga waloryzacja rent i emerytur. Padła też propozycja zwolnienia z podatku wszystkich emerytów, a także przyznanie 14. emerytury wszystkim seniorom, bez względu na kryterium dochodowe. W głosowaniu posłowie odrzucili wniosek złożony przez koło poselskie Konfederacja o odrzucenie w całości w pierwszym czytaniu projektu. W głosowaniu wzięło udział 435 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie w całości w pierwszym czytaniu projektu głosowało 12 posłów, przeciw – 418, a 5 wstrzymało się od głosu. Tym samym rządowy projekt trafił do sejmowych Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Polityki Senioralnej. 

Czytaj również: Dorabiasz do emerytury? Koniecznie musisz się zgłosić do ZUS. Wkrótce mija termin

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha

14. emerytura w 2022. Kiedy wypłaty? Czy trzeba składać wniosek?

14. emerytura to dodatkowe roczne świadczenie, będzie przyznawane w wysokości najniższej emerytury, która w tym roku wynosi 1334,88 zł. Zgodnie z projektem, jak zaznaczał minister Szwed, świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie zostanie przyznane.

Sonda
Czy 14. emerytura powinna być dla wszystkich taka sama?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze