2 lata rządów PiS. Oceniamy ministrów w rządzie Beaty Szydło [WIDEO, ZDJĘCIA]

2017-11-16 8:59

Dokładnie 16 listopada 2015 roku nastąpiło zaprzysiężenie rządu Beaty Szydło, kiedy to prezydent Andrzej Duda powołał członków Rady Ministrów oraz Beatę Szydło na jej prezesa. Przez dwa lata nastąpiły już drobne zmiany personalne w rządzie, a kolejna rekonstrukcja zapowiadana jest na grudzień tego roku. Jak obecni członkowie rządu PiS wywiązują się ze swoich obowiązków? Oceniamy każdego z ministrów w gabinecie premier Szydło.

Gabinet premier Beaty Szydło jest na półmetku pierwszej kadencji. Z pierwotnego składu powołanego przez prezydenta Andrzeja Dudy, brakuje obecnie Pawła Szałamachy - ministra finansów, które przejął wicepremier Mateusz Morawiecki oraz Dawida Jackiewicza, odpowiedzialnego za skarb państwa - nadzór na spółkami skarbu państwa przejął szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

- Minimalna płaca, minimalna renta, spadek bezrobocia, plan Morawieckiego, wyrwanie z niewoli kredytowej - wyliczał rządowe sukcesy prezes PiS Jarosław Kaczyński, który pojawił się na konferencji prasowej razem z premier Szydło. - Polakom żyje się lepiej, o to nam chodzi - zapewniał Kaczyński.

Czytaj także: Morawiecki: 500 plus zatrzymało w Polsce milion osób! Za PO-PSL wyjechało 2 mln osób

 

Oceny członków rządu PiS*:

1. Beata Szydło (premier) - 3+

Szefowa rządu pomimo słabej pozycji politycznej w PiS, nie tylko przyzwoicie radzi sobie w roli premiera, ale cieszy się sporym zaufaniem publicznym. Polacy cenią sobie opanowanie i konsekwencję szefowej gabinetu oraz spełnianie wielu (choć jeszcze sporo z nich czeka na pełną realizację) obietnic wyborczych - np. obniżenie wieku emerytalnego czy program 500 plus. Ocena byłby lepsza gdyby w większym stopniu to KPRM kreowała prace rządu, a nie kierownictwo PiS-u. Poza tym nierzadko brakuje stanowczej i szybkiej reakcji szefowej rządu, gdy wymaga tego sytuacja - jak choćby w przypadku afery z Misiewiczem, billboardami, spóźnią reakcją rządu na wichury na Pomorzu czy rasistowskie hasła na Marszu Niepodległości.

2. Mateusz Morawiecki (wicepremier i minister finansów oraz rozwoju) - 5

Najważniejszy minister w rządzie PiS. Mówisz gospodarka, myślisz Morawiecki. Wicepremier łączy funkcję szefa Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju, które nie zawsze mają zbieżne cele. Dodatkowo stoi na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Po drugim roku kadencji pozycja Morawieckiego wzmocniła się. Uszczelnianie systemu podatkowego i większe wpływy z VAT do budżetu budzą uznanie nie tylko wśród zwolenników PiS. Powoli rosną też inwestycje zagraniczne, które dotychczas były zaniedbane przez rząd. Na mały minus można zaliczyć brak - pomimo tak wychwalanej niezłej kondycji budżetu państwa - spełnienia obietnicy podniesienia wszystkim Polakom kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

3. Jarosław Gowin (wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego) - 4

Głosował, ale się nie cieszył. Zatroskana mina wicepremiera Gowina, po tym jak Sejm przegłosował kontrowersyjne zmiany w sądownictwie, przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu. Jak sam polityk Polski Razem spisuje się po 2 latach rządzenia? Minister zaprezentował sporą reformę szkolnictwa wyższego, która została przedyskutowana z zainteresowanymi środowiskami naukowymi, co niestety bywa rzadkością wśród wielu pisowskich reformatorów. Sukces ustawy popieranej przez naukowców jest jednak uzależniony od aprobaty na Nowogrodzkiej.

4. Piotr Gliński (wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego) - 3+

5. Antoni Macierewicz (minister obrony narodowej) - 4-

6. Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych) - 1

7. Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury i budownictwa) - 2

8. Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji) - 3+

9. Witold Bańka (minister sportu) - 5

10. Marek Gróbarczyk (minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej) - 2

11. Krzysztof Jurgiel (minister rolnictwa) - 2

12. Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia) - 1

13. Elżbieta Rafalska (minister rodziny, pracy i polityki społecznej) - 5-

14. Anna Streżyńska (minister cyfryzacji) - 3+

15. Jan Szyszko (minister środowiska) - 1

16. Krzysztof Tchórzewski (minister energii) - 4-

17. Anna Zalewska (minister edukacji narodowej) - 2

18. Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości) - 4

 

Zobacz także: Minister Streżyńska po 2 latach rządów. Jak działa cyfrowe państwo?

Sprawdź również: Rafalska na 2-lecie rządów PiS. Na emeryturę przechodzą głównie osoby bierne zawodowo

*szkolna skala ocen - od najgorszej 1 do najlepszej 6

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze