pieniądze

i

Autor: pixabay

Pieniądze dla emerytów

3000 plus dla seniora? Taka opcja leży na stole

2022-10-07 11:33

Seniorzy mogą liczyć na naprawdę pokaźny zastrzyk gotówki! Większość emerytów dostanie dodatkowo w 2023 r. ponad 3 tys. zł: pierwsze dodatkowe świadczenie w marcu-kwietniu, czyli tzw. trzynastą emeryturę oraz drugie dodatkowe świadczenie w sierpniu-wrześniu, tzw. czternastą emeryturę - wylicza portal Strefa Biznesu. Jak to możliwe? W znaczącym stopniu pomóc może waloryzacja.

O ile wzrośnie trzynastka i czternastka od nowego roku?

Wyliczenia portalu wynikają z parametrów zapisanych w ustawie budżetowej na 2023 rok, której projekt rząd już zatwierdził. Zakłada on m.in. waloryzację emerytur od 1 marca 2023 r. w wysokości 13,8 procent oraz gwarantuje środki na wzrost świadczeń i 13. emerytury. Ponieważ trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, oznacza to, że w 2023 r. każdy emeryt dostanie co najmniej 1 523,14 zł brutto dodatkowego świadczenia – tzw. trzynastki. Rząd chce wprowadzić założenie, iż najniższe świadczenia mają wzrosnąć nie według wskaźnika procentowego, ale kwotowo – o 250 zł.

Na czternastkę pieniądze też w nim się znajdą [w budżecie - red.], ale najpierw musi być uchwalona ustawa gwarantująca takie dodatkowe świadczenie – albo tylko w 2023 r., albo jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, już na stałe, każdego roku, jak to jest z prawnym uregulowaniem trzynastej emerytury. Czternastka do tej pory też była wypłacana w wysokości najniższej emerytury – dla większości osób pobierających to świadczenie, bo w przeciwieństwie do trzynastki przepisy zawierały tu kryterium dochodowe. Nie wiadomo, jak będzie w nowej ustawie – czy czternastkę dostaną wszyscy i po równo, czy bez osób pobierających stosunkowo wysokie emerytury - czytamy w Strefie Biznesu.

Portal informuje, że w sumie więc większość emerytów dostanie dodatkowo w 2023 r. ponad 3 tys. zł: dodatkowe świadczenie w marcu-kwietniu, wraz z marcową emeryturą podstawową w zwaloryzowanej wysokości – tzw. trzynastą emeryturę oraz w sierpniu-wrześniu drugie w roku dodatkowe świadczenie – tzw. czternastą emeryturę. Ostatecznie może więc się okazać, że zaplanowany w budżecie wskaźnik waloryzacji emerytur od 1 marca 2022 r. musi być wyższy niż 13,8 proc., które jest jedynie prognozą z momentu projektowania budżetu państwa na następny rok. To zaś oznacza, że dodatkowe świadczenia będą jeszcze wyższe.

Czy będzie 15-ta emerytura?

Strefa Biznesu dodaje, ze wciąż ożywają dyskusje o kolejnym dodatkowym świadczeniu – piętnastej emeryturze, choćby z zastosowaniem jeszcze ostrzejszych kryteriów dochodowych niż w przypadku emerytalnej czternastki, zwłaszcza wobec galopującej drożyzny, która "zjada" każde dodatkowe świadczenie. Jak zaznacza portal, ostatnio w wywiadzie dla mediów piętnastej emerytury nie wykluczał prezydent Andrzej Duda, który ma inicjatywę ustawodawczą i może złożyć w Sejmie projekt dowolnej ustawy, ale już z jej zamianą w obowiązujące prawo może być różnie.

Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Najnowsze