Emerytura w Polsce

Emeryci dostaną 15. emeryturę! Zaskakujące słowa minister Maląg [TABELA]

2022-09-14 16:52

Emeryci w Polsce mają już waloryzację emerytury, 13. emeryturę, 14. emeryturę i z niecierpliwością czekają na 15. emeryturę. Czy jednak 15. emerytura w Polsce jest możliwa? Prezydent Andrzej Duda nie wykluczał takiego świadczenia, tymczasem minister za to odpowiedzialna Marlena Maląg już taka szczodra w tym zakresie nie jest i wskazuje, że polscy emeryci dostają już niejako 15-tkę tylko w innej formie niż 13-tkę i 14-tkę.

15. emerytura w Polsce. Kto może dostać piętnastkę?

Emeryci w Polsce mają sporo możliwości na minimalizowanie okrutnych skutków inflacji. W tym roku mają zapewnioną waloryzację, 13. emeryturę i 14. emeryturę. Czy w związku z szalejącą drożyzną mogą też liczyć na 15. emeryturę? Okazuje się, że zdaniem przedstawicieli rządu otrzymują dodatkowe pieniądze, czyli pewnego rodzaju 15. emeryturę. O co chodzi? Minister rodziny na pytanie o realizację 15. emerytury na łamach "faktu" powiedziała: - Powiedziałabym przewrotnie tak: dzisiaj można powiedzieć, że dzięki zmianom w polityce fiskalnej, podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, obniżeniu podatku, wypłacamy także piętnastą emeryturę. To powoduje konkretne, realne wsparcie dla seniorów. Więc jak byśmy i to doliczyli, chodzi o miliardy złotych, to równałoby się kolejnemu świadczeniu.

Ile może wynieść "15. emerytura"?

Ile dokładnie seniorzy mogą w taki sposób faktycznie zyskać? W galerii przedstawiam, na jaką ulgę podatkowa, czyli ową 15. emeryturę mogą liczyć poszczególni emeryci. Wysokość tej puli zależy od wysokości świadczenia. I tym sposobem osoby, których emerytura to 800 zł brutto (tzw. emerytura groszowa) nie mają co liczyć na zwrot podatku. Osoby ze świadczeniem brutto do 1300 zł mogą liczyć na zwrot do tysiąca złotych. Największa pula przypada na emeryturę rzędu 3 tys. zł. Później jest już coraz mniejsza i tak np. przy emeryturze rzędu 5 tys. zł to kwota 1425 zł.

Forum w Karpaczu 2022: Marlena Maląg
Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany