Pieniądze

i

Autor: Shutterstock Pieniądze

Wyższe emerytury

Dwa prezenty dla emerytów! Dlaczego warto teraz przejść na emeryturę i ile można zyskać

2022-10-03 14:54

Przejście na emeryturę w roku 2022 może być wyjątkowo korzystne, co może spowodować exodus starszych pracowników z rynku pracy. Na ten rok wypadł splot dwóch czynników, jednym z nich jest niższe prognozowana długość życia (co jest pokłosiem pandemii koronawirusa), a drugim zbliżająca się rekordowa waloryzacja powiązana z wysoką inflacją. Ile więc można zyskać na przejściu na emeryturę w 2022 roku?

W 2022 roku warto przejść na emeryturę

Decyzja o przejściu na emeryturę w 2022 roku, może być wyjątkowo korzystna dla pracownika. Seniorzy, którzy zdecydują się zakończyć aktywność zawodową w tym roku mogą liczyć na emerytury wyższe nawet o ok. 200 zł niż gdyby podjęli tę decyzję w 2019 roku. Wynika to głównie z dwóch czynników - skutków pandemii, oraz globalnego kryzysu objawiającego się wysoką inflacją.

Niższa przewidywana długość życia, to wyższa emerytura

Pandemia wpłynęła na przewidywaną średnią długość życia, która wpływa na wysokość emerytury. Przelicznik jest prosty, im statystycznie żyjemy krócej, tym wyższą emeryturę otrzymamy. A w 2022 roku mieliśmy najwyższy od II wojny światowej współczynnik zgonów w Polsce, co zmniejszyło przewidywaną długość życia wyliczaną przez GUS.

Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Dla przypomnienia, emerytura jest przeliczana przez ZUS na podstawie zgromadzonego i zwaloryzowanego przez nas kapitału emerytalnego. Następnie dzieli go przez przewidywaną długość życia GUS. Tym samym przy niższej długości życia, nasz kapitał jest dzielony przez mniejszą wartość, a świadczenie emerytalne wyższe. 

Rekordowa waloryzacja skutkiem rekordowej inflacji

Drugim powodem, dla którego warto przejść na emeryturę jest rekordowa waloryzacja. Jak powiedział w rozmowie z SuperBiznesem wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, współczynnik waloryzacji w 2023 roku wyniesie 13,8 proc. To oczywiście skutek wysokiej inflacji i w obecnym klimacie gospodarczym trudno rozpatrywać go jako realną podwyżkę.

Ile można zyskać na przejściu na emeryturę w 2022 roku?

Według wyliczeń Business Insider hipotetyczna osoba, która zakończy aktywność zawodową w wieku emerytalnym w 2022 roku, może zyskać o ok. 200 zł wyższe świadczenie, niż osoba, która podjęła taką decyzję w 2019 roku. Jak podaje BI, 60-latka, która 3 lata temu otrzymałaby emeryturę wysokości 1827 zł, teraz otrzymałaby 2 tys., a w przypadku świadczenia 2740 zł, miałaby 3 tys. zł świadczenia. W przypadku mężczyzn, świadczenie w 2019 roku wyniosłoby 1803 zł, a w 2022 2 tys. A przy emeryturze trzy lata temu 2704 zł, w 2022 roku wyniosłaby 3 tys. zł. 

Zdaniem eksperta, warto rozważyć przejście na emeryturę również na początku 2023 roku.

- Dane dotyczące statystyki zgonów pokazują, że możemy spodziewać się utrzymania albo nieznaczne obniżenia przewidywanej średniej życia, co będzie korzystne niż wg. aktualnych danych. Rząd zaproponował, żeby najniższa emerytura wynosiła 1523,14 zł, wzrośnie więc o ok. 250 zł w skali miesiąca, do tego wskaźnik waloryzacji wysokości przynajmniej 13,8 proc. Może być większy, nawet powyżej 14 proc., więc ten wzrost będzie znaczny. Jeśli ktoś zastanawia się nad przejściem na emeryturę, to ma czas do 1 marca 2023 roku, bo od marca zaczynają być waloryzowane emerytury - powiedział dla Superbiznesu Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Sonda
Czy planujesz pracować na emeryturze?

Starsi pracownicy będą masowo odpływać z rynku pracy?

Korzystne warunki do przejścia na emeryturę mogą spowodować eksodus starszych pracowników na rynku pracy. Biorąc pod uwagę, że zachęca się do przedłużania aktywności zawodowej, sytuacja zdaje się sporym problemem. Jak jednak wskazuje Antoni Kolek w obliczu zbliżającego się kryzysu, może to przynieść korzyści dla młodszych pracowników.

Dla rynku pracy, to może być trudna sytuacja, ale może też zmniejszy skutki kryzysu, bo zwolnią miejsca na rynku dla młodych szukających pracy. Zbliżający się kryzys jest nieunikniony. Jednak emeryci mają możliwość pobierania świadczenia i wykonywania umowy zlecenie, lub łączenia emerytury i dorabiania. Wtedy co miesiąc otrzymują świadczenie i pensje - zaznaczył Antoni Kolek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze