Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Emerytura 2023

Podwyżka dla najuboższych emerytów. Tyle dostaną w 2023 roku. Minister podał kwotę

2022-09-29 10:54

Dobra wiadomość dla emerytów pobierających najniższą emeryturę. Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej seniorzy mogą oczekiwać podwyżki świadczeń. Przypomnijmy, że w tej chwili minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. Na ile zatem mogą liczyć seniorzy w 2023 r.?

Wyższa emerytura minimalna

Na skutek galopującej inflacji rząd musiał skorygować swoje pierwotne prognozy co do wysokości emerytur w 2023 roku. Przypomnijmy, że w czerwcu zaproponował podwyżkę emerytur i rent w 2023 r. o 9,7 proc. Według przyjętego przez rząd projektu budżetu waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. ma wynieść 13,8 proc. Zgodnie z przepisami wszystkie emerytury i renty są co roku waloryzowane. Ma to na celu podwyższenie emerytur, tak aby zrekompensować spadek ich wartości wobec cen towarów i usług, które drożeją.

Ile zatem wzrośnie minimalna emerytura? W tej chwili minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. Po waloryzacji o 13,8 procent minimalna emerytura w 2023 r. będzie wynosiła 1523,14 zł brutto. Szacunki potwierdza Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. "Wiceminister Stanisław Szwed w Sejmie: Faktyczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur będziemy znali dopiero na koniec stycznia. Wtedy GUS ogłosi średnioroczną inflację. Z tego będzie wynikała przyszłoroczna najniższa emerytura. Według szacunków będzie ona wynosiła 1523 zł." - czytamy na oficjalnym profilu Twitter Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zwrot podatku dla emerytów

To nie jedyna dobra informacja, która może ucieszyć emerytów. Będą oni mogli także liczyć na zwrot podatku, który może osiągnąć nawet 600-700 zł. Wypłata tych pieniędzy ma mieć miejsce w 2023 roku. To efekt zmian przypisów wprowadzonych przez Polski Ład i poprawkę do reformy podatkowej.

Reforma podatkowa dla seniorów oznacza również niższy podatek od emerytury, ale niektórzy skorzystają dodatkowo. - Seniorzy o niższych emeryturach i rentach są od początku roku zwolnione z podatku PIT - informuje Gazeta Pomorska.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Forum w Karpaczu 2022: Andrzej Kensbok

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze