Program 500 plus dla firm obejmie przedsiębiorców, którzy osiągają przychody do 10 tys. złotych miesięcznie oraz dochody na poziomie do 6 tys. złotych miesięcznie. Właściciele takich firm będą mogli skorzystać z nowej ulgi ZUS-owskiej w wysokości 500 złotych.
Emerytura bez podatku i jak pensja minimalna, dodatkowe świadczenie. Co czeka emerytów po wyborach?
Świadczenie ma być jednym z elementów Pakietu dla Przedsiębiorców. Jak mówił minister Kwieciński nowy program będzie stanowił faktyczne odciążenie małych przedsiębiorstw. Obecnie płacą oni do ZUS w kwocie około 1300 złotych miesięcznie, dzięki wprowadzonej uldze 500 złotych, ich składka zmaleje prawie o 40 procent. Należy jednak pamiętać, że ryczałtowy ZUS dla przedsiębiorców o przychodach powyżej 10 tys. złotych pozostanie bez zmian.
Historyczny budżet bez deficytu przyjęty przez rząd. Pewne 500 plus i zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS
Szacowany koszt "500 plus dla przedsiębiorców" to od 1,5 mld złotych do 2 mld złotych w zależności od tego, ile firm z niej skorzysta. Jak pisze portal finanse.wp.pl ustalony limit przychodów sprawia, że z nowej ulgi raczej nie skorzystają właściciele sklepów, którzy często miesięcznie generują o wiele wyższe przychody.
Koniec jednogroszówek. Ministerstwo przedstawiło plany dla grosza
Inne propozycje jakie przedstawiono podczas spotkania z wyborcami w Katowicach to między innymi "Prosty PIT - ryczałt do 2 mln euro". Zgodnie z zapowiedzią, limit przychodów, do którego firmy mogą ryczałtowo rozliczać podatek, zostanie w pierwszej kolejności podniesiony czterokrotnie - z 250 tys. euro do 1 mln euro rocznych przychodów. W przyszłości próg zastosowania ryczałtu ma jeszcze wzrosnąć do wysokości 2 mln euro. Kolejne punkty "Paktu" to stawka 9-proc. CIT do 2 mln euro przychodów (wzrost limitu przychodów z 1,2 mln euro do 2 mln euro) oraz miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.