Artur Soboń

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Artur Soboń

Limit 500 plus

500 plus nie dla wszystkich? Wiceminister Artur Soboń mówi o progach dochodowych

2022-10-04 10:59

Świadczenie 500 plus z początku było powszechne - za co zresztą często je krytykowano. W obliczu walki z inflacją i wysokich wydatków z budżetu, nawet w rządzie zaczęły pojawiać się głosy o ograniczeniu programu. Wiceminister finansów Artur Soboń wprost stwierdził, że w programie Rodzina 500 plus jest możliwe wprowadzenie progów dochodowych.

500 plus zostanie ograniczone? Ważne słowa ministra Sobonia

Utrzymanie świadczenia Rodzina 500 plus, to roczny koszt dla budżetu wysokości 40 mld zł. Jak przyznał wiceminister finansów Artur Soboń w Porannej Rozmowie Gazeta.pl, w niektórych programach socjalnych przeznaczonych dla "najsłabszych" istnieją już progi dochodowe. Nie wykluczył w tym wprowadzenia ograniczenia dla 500 plus.

-  W pewnych rozwiązaniach dla najsłabszych mamy progi. Tam, gdzie to wsparcie jest powszechne, tych progów nie ma. Na stacji benzynowej nie ma progów [...] W programie 500 plus mogłyby być progi dochodowe i warto o tym rozmawiać - mówił Soboń dla Gazety.pl.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Wiceminister finansów przyznał, że w rządzie toczone są rozmowy na temat "różnych scenariuszy", a sytuacja wewnętrzna jest "ekstremalnie trudna". 

500 plus zjada inflacja. Świadczenie może zostać ograniczone

Program 500 plus został wprowadzony w kwietniu 2016 roku i był jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Z początku pieniądze były przyznawane na drugie dziecko i każde kolejne, ale od 2019 roku zostało rozszerzone również na pierwsze.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane do 700 zł?

Od czasu wprowadzenia świadczenia, wartość 500 zł znacznie spadła przez inflację, więc zaczęły pojawiać się głosy, żeby zwaloryzować je do 700 zł. Rząd jednak jasno zaprzeczał jakoby planował podniesienie świadczenia, a ostatnia wypowiedź wiceministra Sobonia wskazuje, że można spodziewać się nawet cięć.

Listen to "Glapińskiego ludzie WYNIOSĄ NA TACZKACH - Paweł Kowal [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze