500 plus 2021

i

Autor: Shutterstock 500 plus 2021

500 plus TYLKO DLA najbiedniejszych. Były minister zdradza szczegóły, premier nie jest optymistą

2020-12-19 6:14

Koniec 500 plus bez kryterium dochodowego? Wkrótce świadczenie może być tylko dla najbiedniejszych. O tak wielkich zmianach mówi były minister finansów oraz były główny ekonomista ZUS. Co gorsza, premier Mateusz Morawiecki też z ekonomią w 2021 roku każe być mniej optymistyczny. Dlaczego 500 plus miałoby się zmienić? Co o zmianach mówią rządzący? Czy budżet 2021 wytrzyma 500 plus w obliczu efektów pandemii koronawirusa w Polsce?

Zmiany w 500 plus od 2021 roku będą, jednak tylko kosmetyczne. Chodzi głównie o terminy wypłat i składania wniosków. Jednak wciąż wielu ekspertów twierdzi, że świadczenie powinno zostać wstrzymane lub ograniczone ze względu na COVID-19, który znacząco nadwyręża budżet Polski. Sam premier Mateusz Morawiecki z jednej strony uśmiecha się, że z budżetem tak źle nie jest, z drugiej mówi, że optymizm to przesada.

- Mamy spory bufor, ponieważ już na listopad spodziewaliśmy się kilkudziesięciu miliardów deficytu. Będziemy przefinansować część wydatków na rok 2021 - stwierdził premier w rozmowie z Wirtualną Polską, ale dodał: - Myślę, że ostatnie uderzenie koronawirusa w listopadzie i grudniu jest na tyle potężne, że optymistyczne prognozy spadku PKB, zakładające "dwójkę z przodu", jednak trzeba odłożyć do szuflady.

ZOBACZ: Rząd zapłaci za POWIKŁANIA po szczepieniach na Covid-19. Ile wyniosą odszkodowania?

Były minister finansów, do września 2020 roku główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski uważa, że program Rodzina 500 plus jest potrzebny, ale warto pomyśleć o zmianach.

- Program 500 plus rzeczywiście prowadzi do redukcji ubóstwa w rodzinach wielodzietnych, ale uważam, że w przyszłości powinien być lepiej adresowany, aby przy tym samym koszcie fiskalnym jeszcze bardziej skierować pomoc do biednych rodzin. W programie Rodzina 500 plus wybrano rozwiązanie najprostsze. Owszem, łatwe w obsłudze, ale niestety źle adresowane, co czyni ten program bardzo kosztownym - ocenia w rozmowie z Business Insider Wojciechowski, dziś dyrektor w Whiteshield Partners. - Przy obecnym rozwoju cyfryzacji administracji nic nie stoi na przeszkodzie, aby przynajmniej stopniowo zmierzać w kierunku modelu transferów socjalnych wg kryterium dochodowego. Nie ma żadnego powodu, by unikać dyskusji o przyszłości tego programu, zastanowić się, jaki może być kierunek ewolucji tego programu - dodaje.

PRZECZYTAJ: Blanka Lipińska ukrywa, ile naprawdę zarobiła na książce i filmie. Prawda o jej majątku ścina z nóg!

Sonda
Czy twoim zdaniem lockdown faktycznie chroni nas przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa?

O zmianach nie chce jednak słyszeć minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Na swoim Twitterze jasno dała do zrozumienia, że 500 plus nie wymaga zmian.

- Program Rodzina 500 plus nie zostanie zlikwidowany. Nie ma na to zgody rządu Zjednoczonej Prawicy. Stanowczo dementuje takie pomysły. To powszechne wsparcie dla rodzin. W czasie COVID-19 świadczenie 500 plus odgrywa jeszcze bardziej kluczową rolę - oznajmiła szefowa resortu.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze