Godzina policyjna w Polsce! Od kiedy? W jakich godzinach? Zakaz przemieszczania się i pełen lockdown

2020-12-17 15:46 wsb
Godzina policyjna w Polsce!
Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne

To już pewne - w Polsce wprowadzona będzie godzina policyjna w związku z pandemią COVID-19. To specjalny czas, kiedy obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Za złamanie nowych obostrzeń grozić będą kary. Sprawdź, od kiedy obowiązywać będzie godzina policyjna i w jakich godzinach, oraz w jakich sytuacjach zakaz przemieszczania się nie obowiązuje!

Zakaz przemieszczania się czyli godzina policyjna w Polsce staje się faktem. Rząd potwierdził, że nowe obostrzenia związane z koronawirusem będą wprowadzone i to tuż po świętach. W wyjątkowych sytuacjach ograniczenia związane z walką z COVID-19 będą jeszcze bardziej dotkliwe, jak wspomniana godzina policyjna. Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował, że zakaz przemieszczania się zacznie obowiązywać w noc sylwestrową.

GODZINA POLICYJNA - KIEDY?

Godzina policyjna obowiązywać będzie z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 roku w godzinach od 19:00 do 6:00. W tym czasie w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Za złamanie zakazu grozić mają kary.

SZOK! Znany polski restaurator powiesił się. Wszystko przez lockdown

- Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników. Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu - wyjaśnia rząd.

ZOBACZ: Rząd ponownie zamyka galerie handlowe. Padły konkretne DATY

Co jednak istotne, rząd poinformował, że od 28 grudnia 2020 wprowadzone zostanie wiele nowych obostrzeń, ale nie wykluczone, że będą jeszcze zaostrzone. To mogłoby oznaczać, że godzina policyjna będzie trwała tyle, co lockdown czyli narodowa kwarantanna.

- Będę rekomendował zdecydowanie surowsze działanie - zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. - Nie możemy dopuścić do tego, żeby szczepienia odbywały się w warunkach eskalacji pandemii - tłumaczył.

Dodatkowo przypomina się także, że i pozostałe, dotychczasowe ograniczenia, zostają przedłużone, w tym:

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
Te wydarzenia rozgrzeją Polaków w 2021 roku!
Najnowsze