Kurczak

i

Autor: Pixabay

Handel

Bakterie odporne na antybiotyki w mięsie z Lidla. Szokujące wyniki kontroli

2024-06-19 9:22

Jak czytamy w portalspozywczy.pl, "w okresie od grudnia do marca działacze na rzecz ochrony zwierząt zbadali łącznie 142 produkty z mięsa kurczaka w 22 sklepach Lidl w Niemczech i czterech innych krajach europejskich. W około połowie wszystkich próbek wykryto bakterie odporne na jeden lub więcej antybiotyków". Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska, cytowana przez portal stwierdizła, że "obecnie nie mamy żadnych ograniczeń dotyczących zbytu naszego mięsa drobiowego pod względem mikrobiologicznym"

Zarazki kałowe w mięsie z Lidla

Portal powołuje się na "Der Spiegel", który informuje także, że nie tylko znaleziono bakterie odporne na antybiotyki, ale również "zarazki kałowe, takie jak enterokoki i Escherichia coli (E. coli), które wskazują na kontakt mięsa z treścią jelitową zwierząt. Wykryto także Listerię i Campylobacter oraz Salmonellę" - czytamy.

Portalspozywczy.pl, cytuje Aleksandrę Robaszkiewicz, dyrektor ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska, która uspokaja, że "wszystkie artykuły podlegają szczegółowej kontroli jakości w całym łańcuchu dostaw". Jak dodaje Robaszkiewicz, "nasi dostawcy posiadają certyfikaty takie jak International Featured Standard (IFS) czy British Retail Consortium (BRC). Ponadto na zlecenie Lidla odbywają się niezapowiedziane audyty, które przeprowadzane są w zakładach produkcyjnych przez niezależne, akredytowane instytuty".

Jednocześnie zapewnia, że "sieć pozostaje w bliskim kontakcie z dostawcami, aby zapewnić wysoką jakość produktów i wymaga od nich ograniczenia stosowania antybiotyków po konsultacji z lekarzem weterynarii".

Jak cytuje portal, "bakterie zidentyfikowane przez Fundację Alberta Schweitzera niekoniecznie wynikają z rodzaju hodowli, ale raczej występują we wszystkich typach ferm drobiu. Potwierdza to również test świeżego drobiu Stiftung Warentest. Stanowią raczej ogólne wyzwanie dla całej branży mięsa drobiowego. Nasze własne rygorystyczne kontrole i środki zapewnienia jakości niezawodnie zapewniają bezpieczeństwo naszych produktów. Przy standardowej obróbce drobiu spożywającemu nie grozi żadne niebezpieczeństwo dla zdrowia - ocenia dyrektor.

Jak radzi Robaszkiewicz, "mięso drobiowe musi być zawsze podane po odpowiedniej obróbce termicznej przed spożyciem (dobrze ugotowane, usmażone, upieczone itp.)". Podkreśla także, że ten rodzaj mięsa jest "szczególnie podatne na skażenie bakteryjne, dlatego drobiu nigdy nie należy spożywać na surowo".

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

QUIZ PRL. Sprzęty kuchenne w Polce Ludowej. To były hity AGD

Pytanie 1 z 12
Kamionkowa duża misa w której ucierano ciasta to…
QUIZ PRL. Sprzęty kuchenne w Polce Ludowej. To były hity AGD

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze