Produkt spożywczy

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express

Sprzedaż żywności

Będzie nowe oznaczenie na produktach spożywczych. "Najlepiej spożyć przed" do zmiany

2023-03-14 14:00

Komisja Europejska proponuje, aby etykiety na produktach spożywczych, prócz formuły "najlepiej spożyć przed", zawierały również np. "często po upływie" lub "często dobre dłużej". Chodzi o przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Okazuje się, że wiele produktów spożywczych przedwcześnie trafia do śmietników.

Zmiany na opakowaniach żywności

Komisja Europejska w ramach nowej strategii proponuje zmianę przepisów Unii Europejskiej dotyczących oznaczania dat na opakowaniach produktów spożywczych. W propozycjach zmian pojawiają się nowe określenia i formuły, które to mają pojawiać się na opakowaniach produktów spożywczych. Chodzi tutaj o takie zwroty jak:  "często po upływie" lub "często dobre dłużej".

W taki sposób Komisja Europejska dąży do zapobiegania marnotrawieniu żywności w związku ze złym zrozumieniem lub niewłaściwym stosowaniem umieszczania dat na opakowaniach produktów. 

Komisja Europejska przeprowadza obecnie ocenę skutków regulacji - wraz z konsultacjami publicznymi i ukierunkowanymi. Nie ukrywa, że zależy jej na poparciu zaproponowanych zmian.  KE Prowadzi również badania konsumenckie w celu określenia nowych sposobów oznaczania dat.

Obecnie producenci żywności stosują określenie: najlepiej spożyć przed...Okazuje się, że wielu konsumentów interpretuje to jako ostateczny termin do spożycia produktu. Tym sposobem wiele produktów ląduje w koszu, choć mogłoby być jeszcze zjedzone. 

Sonda
Czy lubisz jedzenie z foodtrucków?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze