Dom jednorodzinny

i

Autor: A. Szandomirski Właścicielom domów jednorodzinnych wydaje się często (lub go bagatelizują), że nie dotyczy ich obowiązek wykonywania przeglądów budowanych

Będziesz mógł wybudować dom bez pozwolenia. Nowe zasady. Od kiedy?

2021-06-04 12:54

- Przepisy dotyczące budowy domów do 70 mkw. w ramach Polskiego Ładu nie będą wprowadzone specustawą - powiedziała PAP wiceminister rozwoju Anna Kornecka. Minister zapewnia, że nowe przepisy nie grożą tym, że zaraz jak grzyby po deszczu wyrosną osiedla lub sąsiad postawi domek tuż przy oknach innego budynku. Zdaniem przedstawicieli rządu brak pozwoleń nie oznacza bezkrólewia.

Nowy Ład daje zielone światło na swobodniejszą budowę domu jednorodzinnego. Przy budowie domów o maksymalnej powierzchni 70 mkw nie będzie trzeba powoływać kierownika budowy ani też prowadzić dziennika budowy. Zmiana przepisów dotyczących budowy domu nie jest jednak równoznaczna z zielonym światłem dla samowoli budowlanej czy stawiania wielu domków na małej działce. Jak zaznaczyła minister cytowana przez PAP, dalej taka budowa będzie regulowana przepisami i kontrolowana przez służby nadzoru budowlanego. - Przewidujemy, by na podstawie tych przepisów nie mogły powstawać całe osiedla domów na jednej działce. Nasza propozycja to jeden dom na posesji do 1 tys. mkw. - powiedziała Anna Kornecka. W związku z tym, inwestor chcący postawić dwa domy będzie musiał dysponować co najmniej 2 tys. mkw. działki, czyli 20 arami.

Minister zwróciła uwagę, na to, że resort nie przewiduje też, by domy do 70 mkw. mogły powstawać niemal na granicy działki. - W tym zakresie będą obowiązywać zasady określone obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, czyli co do zasady 3-4 metry od granicy, w zależności od tego czy w ścianie są okna lub drzwi oraz czy na działce sąsiedniej znajduje się budynek - powiedziała Kornecka.

Minister Kornecka cytowana przez PAP przyznała, że kontrowersje budzi pomysł, by budowie domów do 70 mkw. nie towarzyszył obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Na mankamenty takiego rozwiązania wskazują zarówno architekci i inżynierowie oraz przedstawiciele branży budowlanej. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii wskazała, że resort doszlifowuje szczegółowe rozwiązania dotyczące projektu i jest gotowy, by w czerwcu złożyć wpis do wykazu prac Rady Ministrów.- Ponieważ jest to projekt zgłoszony w ramach Polskiego Ładu, jak się okazuje również priorytetowy, to mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu zespół programowania prac rządu wpisze go do wykazu i trafi on w wakacje do konsultacji - powiedziała. 

Tak zmieniły się Aleje Ossolińskich w Bydgoszczy

Quiz o budowie domu na wesoło

Pytanie 1 z 15
Chudziak - co to jest?
budowa domu
Najnowsze